Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-07-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-07-13
Jak zabezpieczyć stanowisko spawalnicze?
Jak zabezpieczyć stanowisko spawalnicze?

Spawanie jest bez wątpienia zajęciem związanym z wysokim ryzykiem zawodowym. W końcu mamy przy nim do czynienia nie tylko ze szkodliwym promieniowaniem, ale również zagrożeniami elektrycznymi, czy wytwarzaniem gazów i pyłów. Jak zabezpieczyć stanowisko spawalnicze, aby chroniło nie tylko fachowca, ale i otoczenie? Zapraszamy do lektury!

 

BHP a stanowisko spawalnicze

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi oraz otoczeniu podczas spawania jest wymagane dzisiaj przepisami BHP. Powinno być wydzielone w taki sposób, aby nie zagrażało osobom postronnym. W przypadku pracy na świeżym powietrzu stanowisko musi być również osłonięte na wypadek opadów atmosferycznych. Dodatkowo niezbędny jest stały dostęp do sprzętu przeciwpożarowego oraz zabezpieczenie butli gazowych poprzez umieszczenie ich na wózkach (ochrona przed przewróceniem).

Stanowisko spawalnicze może być zorganizowane zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku okna i drzwi w okolicy stanowiska powinny otwierać się na zewnątrz. Ważne jest również, aby budynek posiadał konstrukcję niepalną, a samo pomieszczenie wysokość co najmniej 3,75 m. Do tego ważne jest, aby stanowisko robocze miało wymiary minimum 2 m² podłogi. Niezbędna jest również wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna.

 

Rodzaje zabezpieczeń stanowiska spawalniczego

Ochrona spawacza i osób postronnych jest dzisiaj absolutnym wymogiem przepisów BHP. Jak skutecznie wydzielić stanowisko fachowca? Kluczową rolę odgrywa tutaj wysokiej jakości zabezpieczenie, chroniące przestrzeń znajdującą się dookoła. Jedną z ciekawszych opcji są osłony, ekrany i parawany spawalnicze, które chronią przed promieniowaniem UV i IR. Do tego są trudnopalne i samogasnące. Warto również wspomnieć o tym, że wysokiej jakości parawan i folia potrafią zapewnić redukcję hałasu nawet do 30 dB.

Wybranie tego typu zabezpieczeń pozwala na zmniejszenie możliwości kontaktu pozostałych pracowników z promieniowaniem świetlnym. Ważny jest tutaj dobór odpowiedniej osłony spawalniczej do swoich potrzeb. Wyróżniamy modele stacjonarne (np. kurtyny PCV), które montowane są do elementów hal produkcyjnych lub ustawiane na podłożu, oraz osłony mobilne, wyposażone w poręczne kółka jezdne.

 

Które z zabezpieczeń stanowiska jest najlepsze?

O to, który z rodzajów zabezpieczeń jest najlepszy, zapytaliśmy specjalistę ze sklepu PCV Expert:

To, na jaki rodzaj osłon zdecyduje się pracodawca, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od rozmiarów i umiejscowienia stanowiska spawalniczego. Ważny jest również rodzaj samego procesu. Jeżeli stanowisko wydzielone jest na stałe, warto postawić na grubszą folę PCV, która chroni pracowników przed działaniem iskier i gorącego metalu. Jeżeli miejsce spawalnicze ma być mobilne, polecam użycie parawanów. W ich przypadku można swobodnie dostosowywać szerokość osłony do potrzeb zlecenia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące ochrony stanowiska spawalniczego. Powodzenia w pracy!

Źródło: https://pcvexpert.pl/parawany-spawalnicze/

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
pcvexpert.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także