Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-07-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-07-25
Jak zostać operatorem maszyn CNC?
Jak zostać operatorem maszyn CNC?

Operator maszyn CNC to zawód, który łączy precyzję rzemieślniczą z najnowszymi technologiami. Łatwo znaleźć w nim pracę, a osoby z odpowiednimi umiejętnościami mogą liczyć na wysokie zarobki. Czym dokładnie zajmuje się operator CNC i jaki kurs ukończyć, by rozpocząć karierę w tej branży?

Kim jest Operator Maszyn CNC?

Operator maszyn sterowanych numerycznie (CNC) jest kluczowym graczem w każdym przemyśle wytwórczym. Jego zadaniem jest obsługa, programowanie i konserwacja maszyn CNC, które precyzyjnie ciętą, wiercą, frezują i wykańczają detale dla różnych sektorów – od motoryzacji po lotnictwo. Operator CNC analizuje rysunki techniczne, tworzy programy dla maszyn, dobiera odpowiednie narzędzia, kontroluje jakość wykonywanych detali i dba o bieżące utrzymanie urządzeń. Na tym stanowisku przydają się więc zmysł techniczny, dokładność i dobra organizacja pracy.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Aby zostać operatorem CNC, nie trzeba spełniać szczególnych warunków. Operator powinien być pełnoletni i nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Aby przystąpić do kursu, nie trzeba posiadać wykształcenia technicznego, wiedzy na temat maszyn CNC, czy wcześniejszego doświadczenia w przemyśle. Najważniejsza jest chęć do nauki. Na tym stanowisku przydadzą się zdolności manualne, myślenie przestrzenne i wspomniana wcześniej dokładność.

Gdzie można odbyć na kurs operatora CNC?

Najprostszą ścieżką do uzyskania kwalifikacji operatora CNC jest ukończenie specjalistycznego szkolenia. Kurs CNC nie trwa długo, dlatego można ukończyć go w około miesiąc (w zależności od intensywności zajęć). We Wrocławiu kurs w wielu wariantach (tradycyjny, wieczorowy, weekendowy) prowadzi Akademia dla Przemysłu. Program kursu obejmuje 40 godzin – z czego 8 godzin to teoria, a na praktykę przewidziano aż 32 godziny. Dzięki temu kursanci mają okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz zdobyć doświadczenie na maszynach rzeczywiście używanych w zakładach pacy. Podczas kursu uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu obsługi i programowania maszyn CNC, podstaw metrologii, czytania rysunków technicznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kurs kończy się egzaminem, po zdaniu, którego otrzymuje się certyfikat operatora CNC.

Operatorzy maszyn CNC są niezastąpionym elementem przemysłu wytwórczego. To zawód dla osób ceniących precyzję i nowoczesne technologie. Zapotrzebowanie na takie umiejętności jest duże i stale rośnie, więc warto rozważyć taką ścieżkę kariery.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także