Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-29
Kabel z nanorurek
Kabel z nanorurek
Kabel z nanorurek

Naukowcy z University of Cambridge stworzyli przewody elektryczne z nanorurek węglowych. Dzięki temu, że obecnie nauczyliśmy się świadomie zmieniać ich właściwości, w przyszłych zastosowaniach można będzie je łączyć z obecnie używanym okablowaniem.

W dzisiejszych czasach największy udział we wszelkiego rodzaju okablowaniu mają przewody miedziane. W dobie postępującej optymalizacji, jej wady stają się coraz bardziej zauważalne. Miedź jest stosunkowo ciężka, utlenia się, podczas przewodzenia generuje znaczne straty cieplne oraz jest wrażliwa na wibracje.

W perspektywie rosnącego zapotrzebowania na energię, naturalnym staje się poszukiwanie bardziej efektywnych materiałów na przewody. Wyzwanie podjęli także naukowcy z Cambridge.

Aby stworzyć nowy typ przewodów, wykorzystali proces katalitycznej syntezy ciągłej węglowych nanorurek, który również został opracowany w Cambridge. Technologia pozwala na ciągnienie z chmury skręconych nanorurek przewodu o średnicy milimetra. W ten sposób, udaje się uzyskać nawet metr kablowego rdzenia.

Dzięki pracom zespołu dr Kozła, udało stworzyć się stop łączący pojedyncze kawałki węgla, a także same węglowe przewody z tradycyjnymi. Kabel z węgla jest lżejszy od miedzianego aż 10-krotnie, a przy tym jawi się jako 30 razy bardzie wytrzymały. Nie jest mu straszna korozja, czy wysokie napięcie przesyłu energii. Straty cieplne związane z nim są także znikome.

Niestety przewodnictwo stworzonych przez uczonych kabli stoi, póki co, na gorszym poziomie niż miedzi. Nanorurki długie na milimetr muszą być ze sobą łączone, a każde łączenie generuje straty energii. Naukowcy mają nadzieję rozwiązać ten problem w najbliższym czasie.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także