empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-25
Rejestratory wilgotności i temperatury powietrza (część 1)

HL-20/HL-21 - Nowa wersja ➤ HL-1D

Rejestracja temperatury oraz wilgotności jest bardzo istotna w takich miejscach jak magazyny, przechowalnie, laboratoria. Jest także ważna przy procesach produkcyjnych, projektach badawczych, a także w wielu innych aplikacjach. Wyniki tego typu pomiarów, rejestrowane przez pewien określony okres w obiekcie, mogą być następnie poddawane dalszej, szczegółowej analizie. Pozyskane w ten sposób dane są wiarygodnym źródłem informacji na temat warunków środowiskowych panujących w pomieszczeniach, które mogą mieć wpływ na osoby, zwierzęta, produkty oraz materiały, które się w nich znajdują.

Firma AP Automatyka posiada w swojej ofercie rejestratory, które świetnie nadają się do tego typu aplikacji. Producentem proponowanego sprzętu jest znana od wielu lat na polskim rynku szwajcarska firma Rotronic, uważana za lidera w zakresie pomiarów wilgotności.

W tej części artykułu na temat rejestratorów wilgotności i temperatury chcielibyśmy Państwu zaprezentować jedno z najprostszych rozwiązań – rejestratory kompaktowe z rodziny HL-20/HL-20D. Zdjęcie rejestratora zostało przedstawione na rysunku 1.

Rysunek 1 Rejestrator HL-20D (z LCD) firmy Rotronic.

Rejestratory tej serii wyróżnia bardzo kompaktowa obudowa, o wymiarach zaledwie 130 x 72 x 32 mm. W tej małej obudowie znalazło się miejsce na sondę pomiarową wilgotności i temperatury o świetnych parametrach, graficzny wyświetlacz LCD umożliwiający odczyt mierzonych wartości (model HL-20D) oraz komplet baterii/akumulatorów (3x AA 1,5V) zapewniających pracę bez żadnego dodatkowego okablowania. Rejestrator posiada wbudowaną kartę pamięci oraz zegar RTC, co pozwala na rejestrację aż 20 000 danych pomiarowych (wilgotność, temperatura, czas) z określoną, konfigurowaną częstotliwością (od 5s do 1h). Zaletą tych rejestratorów jest także możliwość ich podłączenia z oprogramowaniem na komputer PC – HW4 Rotronic. To połączenie, przy użyciu odpowiedniego przewodu, wykorzystywane jest tylko i wyłącznie podczas konfiguracji rejestratora (ustawianie czasu próbkowania, kontrastu wyświetlacza, progów alarmowych, ...) oraz odczytu zapisanych w urządzeniu pomiarów. Zebrane przez rejestrator dane pomiarowe mogą być analizowane przy użyciu funkcji programu HW4https://www.apautomatyka.pl/index.php/automatyka-procesowa-hvac/pomiar-wilgotnosci-i-temperatury/oprogramowanie/item/961-program-hw4-e-rotronic. Mogą być również zapisane do pliku *.XLS, co pozwala na dalszą analizę pomiarów np. w MS Excel.

Rysunek 2 Okno programu HW4 Rotronic.

Podsumowanie najważniejszych właściwości rejestratorów HL-20/HL-20D Rotronic:

 • sonda zintegrowana z miernikiem – widoczna na rysunku 3
 • zakres pomiarowy: 0...100 %RH i -10...60 °C
 • dokładność: do ±0.8 %RH* i ±0.3 °C (*dla zakresu 10...60%RH, poza tym zakresem ±1.3 %RH)
 • stabilność długoterminowa: < 1 %RH / rok
 • wskazania: wyświetlacz graficzny LCD z funkcją podświetlenia, z funkcją auto-wyłączania (wyświetlacz w modelu z literą D, np. HL-20D)
 • rejestracja: konfigurowany czas próbkowania (od 5s do 1h), umożliwia rejestrację do 20 000 danych pomiarowych (wilgotność, temperatura, czas)
 • czas pracy: zależy od częstotliwości pomiarów oraz innych ustawień, np. pomiar co 30 minut - nawet do 13 miesięcy
 • zasilanie: baterie alkaliczne lub akumulatory (3x AA – 1.5V)
 • zgodny z wymogami FDA / GAMP

Dzięki tym parametrom rejestratory wilgotności i temperatury powietrza HL-20/HL-21 nadają się świetnie do kontroli warunków klimatycznych w pomieszczeniach laboratoryjnych (również tzw. "clean room'ach"), magazynach, kontenerach transportowych, pomieszczeniach produkcyjnych i biurowych. Ze względu na zgodność z FDA 21 CFR Part 11 i GMP rejestrator jest stosowany również w branżach, które tego wymagają – np. branża farmaceutyczna.

Rejestratory tej serii dostępne są w czterech najpopularniejszych konfiguracjach:

 • HL-20 – rejestrator bez wyświetlacza LCD, przedstawiony na rysunku 4
 • HL-20-SET – zestaw: rejestrator HL-20 + przewód AC3006 + program PC HW4-E
 • HL-20D – rejestrator z wyświetlaczem LCD, przedstawiony na rysunku 1
 • HL-20D-SET – zestaw: rejestrator HL-20D + przewód AC3006 + program PC HW4-E

Firma AP Automatyka specjalizuje się w komplementacji komponentów systemów pomiarowych oraz instalacji tego typu systemów w obiekcie. Przeprowadza również uruchomienie systemu i szkolenie dla przyszłych użytkowników. Ponadto w ofercie firmy:

 • urządzenia do pomiaru i kontroli wilgotności, temperatury, aktywności wody
 • przetworniki do pomiaru i kontroli dwutlenku węgla (CO2)
 • czujniki, przetworniki i presostaty do pomiaru i kontroli ciśnienia i różnicy ciśnień
 • siłowniki elektryczne do klap, przepustnic i zaworów
 • usługi w zakresie projektowania urządzeń elektronicznych, projektowania oprogramowania, integracji systemów automatyki, przede wszystkim systemów kontrolno-pomiarowych

UPDATE 2019:
Nowy artykuł na temat rejestracji wilgotności i temperatury można zobaczyć na stronie dystrybutora AP AUTOMATYKA

➤ https://www.apautomatyka.pl/index.php/news/wiedza/169-rotronic-ekonomiczne-rejestratory-parametrow-powietrza

WIĘCEJ INFORMACJI:

 

Autor:
mgr inż. Marcin Prokopiak
email: m.prokopiak@apautomatyka.pl