
Klej sylikonowy to optymalna metoda na klejenie tworzyw sztucznych, sylikonu i innych specyficznych materiałów, które mogą rozpuścić inne kleje. Wyróżniamy dwa typy tego specyfiku. Jest to jednoskładnikowy i dwuskładnikowy klej. Za sprawą swojej uniwersalności, sprawdzą się w wielu sytuacjach. Podstawową i istotną cechą klejów sylikonowych jest ich wysoka elastyczność i wytrzymałość termiczna, nawet do 300 stopni Celsjusza.
Klej silikonowy – podstawowe informacje
Klej ten zyskał wielką popularność oraz dobre opinie, za sprawą wykonania. Tworzy się go z kauczuku silikonowego, który charakteryzuje się bardzo dużą przyczepnością, nawet do trudnych nawierzchni, gdzie inne specyfiki sobie nie radzą. Silikon współpracuje bardzo dobrze z aluminium, ceramiką czy szkłem bez konieczności stosowania środków gruntujących.
To klej, który umożliwia stworzenie elastycznej spoiny między powierzchniami, co jest niezwykle istotną kwestią, przy klejeniu elementów, które muszą w jakimś stopniu się względem siebie poruszać. Kleje sylikonowe są odporne na wysokie temperatury i nadaje się do materiałów, które odróżniają się od siebie współczynnikiem rozszerzalności cieplnej oraz gdy pojawiają się różne wibrację i naprężenia.
Kleje silikonowe z powodzeniem są wykorzystywane w m.in. elektronice, elektrotechnice czy przy budowie maszyn.
Przykładowe zastosowanie to klejenie reflektorów, montaż lamp górniczych, klejenie transformatorów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy wyróżniamy 2 typy klejów silikonowych. Pokrótce teraz przedstawimy ich charakterystykę.
Jednoskładnikowy klej silikonowy RTV-1
Jego cechą charakterystyczną jest to, że utwardza się już od samej wilgotności powietrza w temperaturze pokojowej. Podczas zastosowania, wydziela on charakterystyczny zapach, co powoduje konieczność wywietrzenia pomieszczenia, w którym się go aplikuje. Duża popularność, zawdzięcza wysokiej przyczepności do powierzchni oraz wygodą stosowania. Jego wadą jest dość długi czas utwardzania, który może trwać do 12 godzin. Polecamy kleje jednoskładnikowe Elastosil E41.
Klej silikonowy RTV-2
Dwuskładnikowe kleje RTV-2 również cieszą się na rynku sporą popularnością. Utwardzają się w temperaturach pokojowych i wyższych. Dzielą się na silikony addycyjne i kondensacyjne. Te pierwsze należą do nowoczesnych klejów, których utwardzanie możemy opóźnić oraz przyspieszyć. Mogą nam do tego posłużyć katalizatory oraz inhibitory, ale również zwiększając lub obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Taki typ klejów, stosowany jest najczęściej jako szybko utwardzalny klej silikonowy, czy żel do zalewania elektroniki. Polecanym klejem dwuskładnikowym jest klej Elastosil E43.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- RubberPro

Czytaj także
-
O Jakości spawania w kilku słowach
1. Panie Bartoszu, jakie wyzwania stawia zgrzewanie oporowe? Zgrzewanie oporowe jest wciąż popularne, jeśli chodzi o powtarzalność i wysoką...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-