
Zespół naukowców z MIT opracował system sześcianów, które mogą podskakiwać lub łączyć się w większe konstrukcje. Technologia nazywa się M-Blocks i jest dziełem Jana Daniela Rusa oraz Kyle'a Glipina.
Elektronika umożliwia im orientować się w stosunku do innych kostek, a każdy moduł zawiera napędzane silnikiem koło zamachowe, które obraca się z prędkością 20 000 obr/min. Kiedy koło nagle zahamuje, moment zamachowy zostaje przekształcony w siłę, która powoduje wyrzucenie kostki w kierunku, w którym obracało się koło. Ponieważ kostki posiadają magnesy na każdej z powierzchni, mogą formować grup do momentu, aż któreś z kół zamachowych nie spowoduje rozerwania konstrukcji.
Żeby być pewnym, że magnesy zetkną się odpowiednimi biegunami, są same w sobie cylindryczne i mogą obracać się w miejscu. Obecny prototyp M-Blocks pozwala kostkom toczyć się po ziemi, wyskakiwać w powietrze i wspinać się na inne moduły.
Naukowcy starają się stworzyć grupę połączonych ze sobą 100 kostek, które mogłyby tworzyć praktyczne sprzęty, takie jak drabiny, czy biurka. Jest, więc nadzieja, że urządzenia oparte o technologię roju zawitają do sektora usług. Poza tym mogą być wykorzystywane w bardzo specjalizowanych dziedzinach, takich jak budownictwo, czy ratownictwo. Naukowcy planują w trakcie rozwoju wyposażyć kostki w czujniki i aktuatory.
W międzyczasie, na poniższym wideo można zobaczyć niektóre z możliwości nowego urządzenia.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Zdrowe ryby hodowlane dzięki silnikom liniowym INOX
Silniki liniowe ograniczają stosowanie antybiotyków w gospodarstwach rybnych Firma Skala Maskon opracowała maszynę VX-8, która może...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
gambler
Widziałem już gdzieś to... w dużym lotku :)