Armatura Przemysłowa Stosowana w Zakładach Produkcyjnych

Armatura przemysłowa - czyli co to jest?
Armatura przemysłowa to artykuły przemysłowe, których elementy i urządzenia przeznaczone są do uzupełnienia wszelkiego rodzaju konstrukcji, instalacji i urządzeń technicznych, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, w celu zapewnienia prawidłowej pracy i funkcjonowania tych konstrukcji, instalacji i urządzeń technicznych, w których zostały zastosowane.
Elementy armatury przemysłowej umożliwiają przepływ mediów występujących w środowisku we wszystkich stanach skupienia, a więc gazowym (transport gazów), ciekłym (różnego rodzaju ciecze) i stałym (przesyłają materiały sypkie).
Przepływ medium może mieć miejsce wewnątrz jak i na zewnątrz zakładu, na powierzchni ziemi i pod jej powierzchnią.
Cechy i właściwości armatury przemysłowej
Zadaniem armatury przemysłowej jest bezpieczny i regulowany przepływ mediów, w tym przepływ umożliwiający sprawny dopływ mediów do urządzeń i instalacji oraz/lub ich odpływ z zastosowanych urządzeń i instalacji. Z uwagi na powyższe, armatura przemysłowa musi odznaczać się doskonałą odpornością na bardzo wysokie ciśnienierobocze medium oraz wszelkiego rodzaju negatywne czynniki zewnętrze, głównie czynniki biologiczne, chemiczne i atmosferyczne.
Do produkcji armatury wykorzystuje się wyłącznie produkty najwyższej jakości, a więc odporne na korozję, zapewniające bezpieczeństwo oraz wydajny transport medium o różnym ciśnieniu roboczym.
Dzięki zastosowanym technologiom wszystkie elementy instalacji są w stanie bezproblemowo działać pod bardzo wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet kilkudziesięciu barów. Armatura przemysłowa produkowana jest zawsze według obowiązujących norm przemysłowych.
Sposób zastosowania armatury regulującej w zakładzie produkcyjnym
Rodzaje armatury przemysłowej
W skład armatury przemysłowej wchodzą następujące rodzaje elementów:
- a) Zawory, czyli elementy, które wpływają na transport mediów i ich przepływ w instalacji.
Najczęściej wykorzystuje się następujące rodzaje zaworów:
⋅ zawory regulujące - regulujące szybkość przepływu mediów,
⋅zawory zaporowe - odcinające przepływ medium,
⋅ zawory zwrotne - zapobiegające cofnięciu się medium w sytuacji wystąpienia niekontrolowanego przepływu zwrotnego,
⋅ zawory pneumatyczne - uszczelniające, chroniące przed wydostaniem się medium na zewnątrz urządzenia,
⋅ zawory pływakowe - wskazujące poziom i ilość cieczy w instalacjach zamkniętych lub otwartych, stosowane w celu doprowadzenia lub odprowadzenia medium po osiągnięciu odpowiedniego poziomu w zastosowanej instalacji,
⋅ zawory odpowietrzające i napowietrzające - odpowiedzialne za cyrkulację powietrza w zastosowanych instalacjach i urządzeniach.
- b) Przyłącza, czyli takie elementy, których zadaniem jest zabezpieczenie instalacji poprzez jej odpowiednie uszczelnienie w celu zagwarantowania poprawnej pracy całego systemu.
Zastosowana tutaj armatura przemysłowa to między innymi: przyłącza kołnierzowe, międzykołnierzowe, gwintowane oraz zgrzewane.
- c) Zasuwy - to takie elementy, które mają za zadanie uniemożliwić dopływ mediów do instalacji lub poszczególnych części rurociągu.
Zasuwy stosuje się w normalnych warunkach pracy całego systemu, jak również w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu organizmów żywych, środowisku, a także wtedy, gdy podczas awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji, parametry zastosowanego medium ulegną drastycznym i nieodwracalnym zmianom. Zasuwy charakteryzują się bardzo wysokim poziomem szczelności.
- d) Przepustnice - to elementy armatury, które oprócz funkcji odcięcia przepływu medium (jak w przypadku zasuw), pełnią jeszcze jedną, dodatkową funkcję - tj. funkcję regulującą przepływ medium.
Kwalifikowana tutaj armatura przemysłowa montowana jest zarówno przy poziomych, jak również pionowych i skośnych instalacjach. Są to m.in.: przepustnice kołnierzowe, międzykołnierzowe, ślimakowe, pneumatyczne oraz ze sterowaniem ręcznym, elektrycznym i mieszanym.
- e) Armatura przemysłowa to również:węże, rury, kurki kulowe, pompy, hydranty, złącza, kołnierze, armatura gwintowana, kształtki żeliwne i filtry, wchodzące w skład instalacji i zakładów przemysłowych. Wszystkie wymienione tutaj elementyzapewniają poprawne działanie wszystkich połączonych ze sobą systemów.
Medium stosowane w armaturze przemysłowej
W armaturze przemysłowej stosuje się następujące rodzaje medium:
⋅ gazy - najczęściej stosowane są sprężone powietrze, para wodna, gazy oraz mieszanina gazów o różnym stężeniu i proporcjach poszczególnych składników,
⋅ ciecze - woda, w tym woda pitna i morska, zimna i gorąca, zarówno woda czysta, jak i zanieczyszczona (np. ścieki) oraz jej zawiesiny, ponadto oleje roślinne i mineralne (będące produktami destylacji ropy naftowej), tłuszcze z elementami ściernymi, a także słabe, mocne i ekstremalnie mocne kwasy i zasady, kleje glikol i żywice,
⋅ stałe - materiały sypkie i cząstki stałe, w tym też zanieczyszczenia, które najczęściej usuwane są z armatury za pomocą filtrów i separatora cząstek stałych.
Zastosowanie armatury przemysłowej
Armatura przemysłowa znajduje zastosowanie w miejscach, których podstawą działania jest zapewnienie przepływu mediów (w tym również dopływu mediów i ich odpływu).
Elementy armatury stosowane są w gospodarstwach domowych, oczyszczalniach ścieków, zakładach przemysłowych, usługowych i produkcyjnych, w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, instalacjach przemysłowych, ciepłowniczych (grzewczych), chłodniczych i klimatyzacyjnych, przy obróbce gazu ziemnego oraz podczas jego wydobycia.
Armatura przemysłowa znajduje więc zastosowanie w następujących gałęziach przemysłu:
- a) w przemyśle wodno-kanalizacyjnym
- b) w przemyśle spożywczym,
- c) w przemyśle chemicznym,
- d) w przemyśle energetycznym
- e) w przemyśle petrochemicznym,
- f) w przemyśle farmaceutycznym,
- g) w przemyśle morskim i okrętowym.
Rodzaje materiałów wykorzystywanych do produkcji armatury przemysłowej
Elementy armatury przemysłowej, ze względu na pełnione funkcje i właściwości materiałów, produkowane są z materiałów odpornych na nagłe zmiany ciśnienia i niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Do produkcji elementów armatury stosuje się wyłącznie materiały zestali węglowejistali nierdzewnej, a także materiały z żeliwa,mosiądzu i aluminium. Coraz częściej artykuły związane z armaturą przemysłową produkowane są również z tworzyw sztucznych.
Przegląd instalacji i urządzeń w zastosowanej armaturze
Podsumowanie
Zastosowana w przemyśle armatura przemysłowa jest dobierana do rodzaju i budowy instalacji przemysłowych, w których pełni ściśle określone zadanie.
Należy mieć na uwadze zasadę, że armaturę przemysłową dobiera się zawsze do transportowanego rodzaju medium, jego ciśnienia, prędkości przepływu, temperatury i środowiska pracy.
Urządzenia i elementy, którymi transportowane jest medium, znajdują zastosowanie względem jasno doprecyzowanych dziedzin przemysłu, a instalacje przemysłowe, w których stosuje się armaturę przemysłową, niejednokrotnie cieszą się wieloletnim doświadczeniem i bezawaryjnością pracy wykorzystanych urządzeń.
Dzięki zdobytemu przez lata doświadczeniu, zastosowanej armaturze przemysłowej i nowym technologiom, możliwe jest minimalizowanie awaryjności systemów, zapewniając tym samym ich prawidłowe działanie i bezpieczeństwo pracy.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- armatura-befa.pl

Czytaj także
-
Armatura Przemysłowa - Czym Jest i Gdzie Się Ją Stosuje?
Czym jest armatura przemysłowa? Co możemy do niej zaliczyć? W jakich gałęziach przemysłu znalazła swoje zastosowanie? Sprawdź koniecznie! ...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-