Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-07 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-07
Kolejna technologia zwiększająca wydajność ogniw słonecznych

Kolejna technologia zwiększająca wydajność ogniw słonecznych
Odkryty efekt nazywa się polaryzacją powierzchniową, a zachodzi kiedy bardzo małe ilości ładunków elektrycznych przechodzą przez przednią płaszczyznę ogniwa fotowoltaicznego i gromadzą się bądź rozpraszają na jego powierzchni.
Badacze odkryli, że obecność lub brak tych ładunków zmniejsza lub zwiększa wartość prądu generowanego przez ogniwa fotowoltaiczne, podczas konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Rozpraszanie się ładunków jest działaniem niekorzystnie wpływającym na skuteczność ogniw.
Wykorzystując tą własność, możliwe jest sterowanie wydajnością paneli słonecznych w czasie rzeczywistym. Poszczególne zmiany wydajności zachodzą szybko i odwracalnie.
Naukowcy opatentowali nową technologię oraz zbudowali system fotowoltaiczny którego skuteczność jest sterowana poprzez regulowanie efektem polaryzacji powierzchniowej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odnawialne źródła energii w przemyśle, czyli praktyczne zastosowania „małej...
fot. materiały prasowe Odnawialne źródła energii (OZE) kojarzą się głównie z dużymi instalacjami paneli słonecznych czy wirującymi w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-