Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-25
Komputer sterowany myślą po polsku
Komputer sterowany myślą po polsku
Komputer sterowany myślą po polsku
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali system NeurON, który umożliwi sterowanie za pomocą myśli wózkiem inwalidzkim, albo obsługiwanie komputera. Nowa aplikacja może okazać się szczególnie użyteczna dla ludzi z dysfunkcjami ruchowymi, czytamy w komunikacie PAP.

Aby móc skorzystać z nowej aplikacji „konieczna jest opaska zakładana na głowę z odpowiednimi czujnikami, która służy do rozpoznawania i wychwytywania fal mózgowych. Potem uzyskane dane przełoży na odpowiednie komunikaty komputera: jeśli ktoś się uśmiecha, to wózek jedzie prosto, jeśli się mrugnie okiem, to się obróci.” – stwierdził Łukasz Miądowicz z ARound, firmy związanej z Politechniką Gdańską.

Taka pełniąca funkcję elektroencefalografu opaska podłączona jest za pośrednictwem komputera, na przykład, z wózkiem inwalidzkim. „Wszędzie tam, gdzie urządzeniem można sterować za pomocą klawiatury czy myszy, jesteśmy w stanie się wpiąć tak, by to urządzenie kontrolować.” – stwierdził Miądowicz. Opaska jest w stanie zarejestrować proste komunikaty, jak: ‘obróć coś’, ‘przekrój’ czy ‘zmień’, ale także i mimikę twarzy czy mrugnięcie okiem.

Uzbrojenie aplikacji w dodatkowe okulary pozwoli jeszcze rozszerzyć obszar zastosowań. Umożliwi tworzenie, na przykład, wirtualnych reklam. „Chcemy dać nową formę przekazu informacji.” – stwierdził Miądowicz.

Założenie takich okularów umożliwi widzenie dodatkowych, generowanych przez komputer trójwymiarowych obiektów. „Zobaczymy rzeczy, które normalnie nie istnieją, ale są wygenerowane sztucznie przez komputer i osadzone w świecie rzeczywistym.” – dodał.

„Mamy mechanika, który ma zreperować silnik tylko nie wie, jak się do tego zabrać. Zakłada nasze trójwymiarowe okulary, przez które widzi ten realny silnik, a na nim pojawiają się trójwymiarowe części i instrukcja, jak on ma to wszystko połączyć.” – stwierdził Miądowicz. „To brzmi trochę jak science fiction, ale jest to możliwe.” - dodał.

Według jego twórców, system powinien być gotowy w połowie 2012 roku. „Teraz chcemy przygotować prototyp, który pomoże wyjaśnić wszystkim, na czym polega ta trochę niezrozumiała technologia.” – stwierdził Miądowicz.

System NeurOn zdobył II nagrodę w europejskim konkursie Intel Challenge.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :