Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-15 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-15
Komputery osiągają prędkość światła

Komputery osiągają prędkość światła
Wiele z dzisiejszych komputerów jest wyposażonych w dwa, a nawet więcej procesorów połączonych ze sobą miedzianymi przewodami, które umożliwiają im elektroniczną komunikację. Firmy komputerowe już dziś myślą o budowie urządzeń składających się z dziesiątek, a nawet setek procesorów pracujących razem. Barierą uniemożliwiającą wprowadzenie takich rozwiązań są miedziane przewody, które ze swej natury nie są w stanie podołać takim obciążeniom. Połączenia optyczne transmitujące cyfrowo strumienie zerojedynkowych impulsów świetlnych mogą przenieść wielokrotnie więcej informacji niż miedź.
Niezbędne urządzenia są już dziś w powszechnym użyciu w komunikacji. Tyle, że obecnie są one tworzone ze szczególnych materiałów, które czynią je zbyt kosztownymi, aby zastosować je w komputerach osobistych. Zarówno Intel, jak i inne firmy czynią starania, by zbudować takie urządzenia z krzemu, materiału, który jest podstawą budowy dzisiejszych komputerów. Na przykład, w 2004 roku zespół naukowców z Intela, pod kierownictwem Mario Panicci’ego, zbudował krzemowy modulator, który operuje prędkością 1 gigabitu na sekundę (Gb/s). A w 2005 roku nawet 10 gigabitów na sekundę. Zespół Panicci’ego nie poprzestał na tym i właśnie ogłosił, iż dysponuje urządzeniem, które pracuje z prędkością 30 Gb/s.
„Ten 30 Gb/s modulator czyni z krzemu poważnego kandydata i jest dużym krokiem naprzód w kierunku krzemowej fotoniki,” – mówi Graham Reed z University of Surrey. Panicca twierdzi, iż niewielkie poprawki pozwolą jego zwiększyć prędkość jego modulatora do 40 Gb/s. Jeśli to się uda, mówi, w przeciągu następnych 10 lat inżynierowie będą w stanie zastosować modulator z innymi urządzeniami tak, by stworzyć optyczne łącza pomiędzy sąsiadującymi chipami, co pozwoli zwiększyć transfer do tryliona bitów danych na sekundę.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Now

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany?
Dlaczego DDR5 ma znaczenie dla serwerów: Czy warto dokonać zmiany? Który typ pamięci jest odpowiedni dla danej platformy serwerowej? – RDIMM...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-