
Centrum zarządzania systemem ogrzewania to oczywiście kotłownia, czyli pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł. W przypadku kotłów gazowych kotłownie nie zawsze muszą być osobno wydzielane z mieszkania – często służyć za nie mogą kuchnie czy łazienki, zwłaszcza że nowoczesne kotły są niewielkie i podwieszane na ścianach. Kotłownia gazowa powinna jednak spełniać pewne wymogi związane przede wszystkim z bezpieczeństwem.
Gdzie w domu ustawić kocioł gazowy?
Kotłownie często przywodzą na myśl pomieszczenia w piwnicach z kotłami zasilanymi paliwem stałym, które brudzą przestrzeń dookoła i wypuszczają spore ilości dymu. Musisz jednak wiedzieć, że kotłownia gazowa ma z nimi niewiele wspólnego. Sam kocioł zasilany gazem płynnym różni się znacznie od modeli na paliwo stałe. Jest mniejszy i bezobsługowy, nie wymaga dokładania opału ani czyszczenia, dzięki czemu można z niego wygodnie korzystać w pomieszczeniach użytkowych.
Chcesz poznać więcej zalet ogrzewania gazowego? Zajrzyj na stronę https://gazdlaciebie.pl i przekonaj się, że ogrzewanie płynnym gazem jest nie tylko wygodne, ale i niezawodne, a także niezwykle wydajne!
Kocioł gazowy musi być ustawiony ponad linią gruntu, a więc co najmniej na parterze. Zarówno minimalna dopuszczalna wielkość kotłowni jak i konieczność wydzielania w tym celu osobnego pomieszczenia zależy przede wszystkim od typu kotła i posiadanej przez niego komory spalania. Kotły gazowe często są ustawiane w pomieszczeniach gospodarczych, pralniach, kuchniach i łazienkach, a także na poddaszach.
Otwarta czy zamknięta komora spalania w kotle?
Kotły dzielą się na dwa rodzaje: modele z otwartą komorą spalania, które pobierają powietrze z otoczenia oraz z komorą zamkniętą, odpowiednie do użytku w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Jeśli wybierzesz kocioł z otwartą komorą spalania, musisz przygotować większą kotłownię i pamiętać, że nie może być to pomieszczenie codziennie używane przez domowników. Kocioł z zamkniętą komorą spalania cieszy się aktualnie większą popularnością przez gwarantowaną wygodę i fakt, że świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach, w których trudno wygospodarować osobne pomieszczenie na kotłownię.
Wymogi techniczne odnośnie kotłowni gazowych
W zależności od tego, w jaki dokładnie kocioł ma zostać wyposażona kotłownia gazowa wymagania mogą się nieco różnić. Standardowo w domach jednorodzinnych nie używa się kotłów o mocy większej niż 30 kW, zwłaszcza że dziś są to głównie modele kondensacyjne o niezwykłej wydajności, potrafiące odzyskiwać straty ciepła. Dla tego rodzaju kotłów minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię powinny wynosić:
-
8 m³ przy kotłach z otwartą komorą spalania;
-
6,5 m³ przy kotłach z zamkniętą komorą spalania.
W kotłowni gazowej niezbędna jest odpowiednia wentylacja nawiewna z niezamykanym otworem wentylacyjnym o powierzchni minimum 200 cm², ustawionym na równi z podłożem. Powinno być to pomieszczenie z dostępem do bieżącej wody, pozbawione wszelkich otworów w podłodze, przez które gaz mógłby dostawać się do innych pomieszczeń, zwłaszcza poniżej poziomu gruntu.
Kotłownia gazowa nie może zostać umieszczona w piwnicy!
Jeśli kotłownia w Twoim domu znajduje się poniżej poziomu gruntu, przygotowując się na instalację systemu ogrzewania gazem płynnym, będziesz zmuszony ją przenieść. Kotłownia gazowa bezwzględnie nie może znajdować się w pomieszczeniach, których podłoga umieszczona jest poniżej poziomu gruntu. To podstawowe zasady bezpieczeństwa. Musisz pamiętać, że gaz jest cięższy od powietrza, przez co w razie wycieku osadzi się on tuż przy podłodze. Jeśli dojdzie do tego w piwnicach, gaz nie będzie w stanie ulotnić się z pomieszczenia i będzie stanowił poważne zagrożenie.
To właśnie dlatego, że gaz jest cięższy od powietrza, otwór wentylacyjny w kotłowni gazowej powinien znaleźć się przy samej podłodze, na równi z jej poziomem. To on umożliwi ulotnienie się gazu z pomieszczenia w przypadku wycieków. Nie zapomnij również o umieszczeniu czujnika, najlepiej również na poziomie podłogi, który poinformuje Cię o obecności bezwonnego gazu w pomieszczeniu i zwróci Twoją uwagę na ewentualną awarię.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- gazdlaciebie.pl

Czytaj także
-
iMod - monitorowanie kotłowni
Wykorzystując moduł telemetryczny iMod, kotłownia staje się w pełni bezobsługowa – wszelkie procesy wykonywane są automatycznie, według wcześniej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-