
Ptaki często giną w wyniku zderzeń z niezbyt widocznymi napowietrznymi liniami energetycznymi. Aby temu zapobiec, zaprojektowano nowy system wykorzystujący drona i robota do poprawy ich widoczności.
Zestaw składa się z drona E2500 HP ze współosiowym wirnikiem i robota Mini LineFly. Oba wyprodukowane są przez FulcrumAir, a towarzyszą im urządzenia Bird-Flight Diverter stworzone przez firmę Preformed Line Products (PLP).
Każdy Bird-Flight Diverter ma postać zwiniętego odcinka drutu pokrytego tworzywem PCV. Zwykle tego typu konstrukcje są nawijane i mocowane ręcznie do linii energetycznych w regularnych odstępach w taki sposób, aby mogły zostać zauważone przez ptaki. Jest to praca czasochłonna i potencjalnie niebezpieczna dla pracowników.
Robot Mini LineFly z własnym napędem jest opuszczany przez drona na odcinek linii energetycznej, a następnie przemieszcza się wzdłuż niego. Śmigła po obu stronach robota zapobiegają kołysaniu się liny podczas silnego wiatru. Po dotarciu do końca jednej sekcji Mini LineFly jest ponownie podnoszony przez drona i przenoszony do następnej. Do prac wystarczy dwóch operatorów naziemnych - jeden do obsługi drona i jeden do robota.
System został już wykorzystany do umieszczenia prawie 15 tysięcy urządzeń przekierowujących lot ptaków na linii przesyłowej o długości 121 km, która jest częścią projektu High Banks Wind Project w Kansas.
Prezentację systemu można zobaczyć na poniższym filmie.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szybka automatyzacja dostosowana do potrzeb
Nowe możliwości dzięki systemom ruchu liniowego W dzisiejszych czasach wydajne, szybkie i łatwe do wdrożenia rozwiązania automatyzacji są...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-