Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-11-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-11-22
Magnetyczny aerozol zamienia obiekty w roboty
fot. pixabay
fot. pixabay

Magnetyczny spray przypominający klej może zamienić przedmioty, takie jak pigułki w miniaturowe roboty, którymi można sterować za pomocą magnesów i poruszać nimi w ciele.

Opryskane nim obiekty mogą się toczyć, obracać i pełzać dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego. Shen Yajing z Uniwersytetu w Hong Kongu wraz z kolegami był w stanie użyć swojego wynalazku nawet do ożywienia skrzydeł żurawia złożonego w formie origami.

- Nasz aerozol jest w stanie w sposób bezpośredni przekształcać różne małe przedmioty w miniroboty - powiedział Yajing - Obiekt może być płaski lub trójwymiarowy, a do jego zmiany wymagana jest jedynie cienka warstwa natrysku. Opracowaną przez nas substancję nazwaliśmy M-sprayem i jest ona wykonana z polialkoholu winylowego, glutenu oraz cząstek żelaza.

Powłokę natryskową można usunąć za pomocą oscylującego pola magnetycznego, rozbijając ją w ten sposób na proszek, pozostawiając obiekt w stanie nienaruszonym. Może się to okazać przydatne przy dostarczaniu tabletek w określone miejsce ciała. Pozostały proszek może zostać wchłonięty lub wydalony przez organizm.

Zespół przetestował technologię z powodzeniem, manewrując i dostarczając lek pokryty M-sprayem w docelowy obszar żołądka królika. Dzięki biokompatybilnym komponentom i znikomym skutkom ubocznym rozpadu, aerozol wydaje się być dobrym kandydatem do zastosowań biomedycznych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newscientist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • czyanie ze zrozumieniem

    2020-11-25 10:32

    Chyba za daleko idące porównanie. Kawałek stali położony na stole drewnianym i poruszające pod spodem magnesem dziecko aby go przesuwać, to nie interakcja cybernetyczna tylko wykorzystanie zjawiska.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także