
Zespół badaczy ds. matematyki i sztucznej inteligencji z Microsoft Asia zaprojektował i opracował model małego języka (SLM), który można wykorzystać do rozwiązywania problemów matematycznych. Grupa opublikowała na ten temat artykuł na serwerze arXiv.
W ciągu ostatnich kilku lat wielu gigantów technologicznych ulepszało swoje modele LLM, co zaowocowało produktami opartymi o sztuczną inteligencję, które w bardzo krótkim czasie stały się powszechne. Niestety takie narzędzia wymagają ogromnej mocy obliczeniowej, co oznacza, że zużywają dużo energii elektrycznej, a ich utrzymanie jest drogie.
Z tego powodu niektórzy zwrócili się ku SLM, które są mniej zasobochłonne. Niektóre można uruchomić nawet na urządzeniu lokalnym. Jednym z głównych sposobów, w jaki badacze sztucznej inteligencji wykorzystują SLM, jest zawężenie ich zakresu działania, na przykład do matematyki. W ramach nowego przedsięwzięcia Microsoft skupił swoje wysiłki nie tylko na rozwiązywaniu problemów matematycznych, ale także na uczeniu SLM jak rozwiązywać problemy.
Microsoft stworzył model w sposób, który umożliwia jego wykorzystanie przez większe modele. Nowe LLM mogą stać się kontenerem dla wielu SLM. Co ciekawe, ogłoszenie Microsoftu nastąpiło niedługo po debiucie Phi-4 SLM, który również służy do rozwiązywania problemów matematycznych.
rStar-Math natomiast wykonuje swoją pracę inaczej niż Phi-4. Wykorzystuje metodę rozumowania MCTS, która została opracowana w celu naśladowania sposobu, w jaki ludzie rozwiązują problemy krok po kroku. Naukowcy zauważają, że dzięki takiemu podejściu ich nowy SLM może rozbić zadanie na mniejsze części, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać konkretny problem. rStar-Math daje przy tym wgląd w swoją pracę, wyprowadzając swój proces myślowy zarówno w kodzie Pythona, jak i w języku naturalnym.
Zespół zauważył również, że rStar-Math zdążył uzyskać dobre wyniki w kilku testach porównawczych. Badacze planują udostępnić jego kod i dane publicznie na platformie GitHub.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Automatyzacja oznacza komunikację
Dzięki technologii Open Core Interface, systemy sterowania firmy Bosch Rexroth wypełniają lukę pomiędzy automatyką a światem IT. Systemy...
-
-
-
-
-