Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-22 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-22
Mikroczujniki posłużą do śledzenia zagrożonych gatunków zwierząt

Mikroczujniki posłużą do śledzenia zagrożonych gatunków zwierząt
Czujniki wielkości cząsteczek kurzu zostaną umieszczona na zwierzęcym futrze i zastąpią niewygodne czujniki zamontowane na obrożach, które wykorzystywane są obecnie.
„Będzie to bezprzewodowa sieć mikroelektromechanicznych urządzeń, które będą w stanie wykryć światło, temperaturę, czy aktywność zwierząt.” – powiedział MD Tiwari, dyrektor IIIT-A.
Projekt Rs 6-crore realizowany jest w Hindusko-Szwajcarskim Centrum Mikroelektroniki, które znajduje się na kampusie IIIT-A. „Szwajcarscy naukowcy są ekspertami w dziedzinie mikroelektroniki, a ich wiedza będzie bardzo użyteczna przy udoskonalaniu czujników.” – dodał Tiwari.
„Obroże radiowe niosą ze sobą niedogodności w postaci kłopotów z zasilaniem, czy niewygodnego kształtu, co powoduje awarie sieci komunikacyjnej i w konsekwencji nie pomaga w śledzeniu zwierząt.” – powiedział Tiwari.
Pod kierownictwem Shirshu Verma, naukowcy z IIIT-A prowadzą badania zmierzające do zrozumienia mechanizmu generowania energii przez takie żywe organizmy, jak: moskity, króliki, czy pchły.
Dzisiejsze czujniki mają ograniczoną żywotność uzależnioną od baterii. Dlatego naukowcy badają możliwość ponownego ładowania ich energią emitowaną przez organizmy, na których czujniki się znajdują. Dzięki temu, czujniki mogłyby działać o wiele dłużej.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- expressindia

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Projekty w trudnych warunkach przemysłowych
Wprowadzenie: Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-