Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-06-02 | Ostatnia aktualizacja: 2008-06-02
Miniaturowy robot skaczący jak pasikonik

Miniaturowy robot skaczący jak pasikonik
Zaprezentowany robot waży 7 gram i jest w stanie oddać skok na 140 centymetrów, co stanowi 27 krotność jego długości. Odległość ta jest przy uwzględnieniu gabarytów robota, dziesięciokrotnie większa niż w przypadku istniejących robotów skaczących.
Roboty te mogą zostać wyposażone w miniaturowe czujniki, które będę w ten sposób mogły być umieszczane w trudnodostępnych miejscach, na przykład w trakcie poszukiwań, czy operacji ratunkowych.
„Biomimetyczna forma skakania jest wyjątkowa, gdyż pozwala mikrorobotom poruszać się po trudnym terenie, gdzie nie radzą sobie ani roboty chodzące, ani jeżdżące,” – wyjaśnił Dario Floriano, profesor EPFL. „Te miniaturowe roboty skaczące można wyposażyć również w ogniwa słoneczne, które będą się ładować pomiędzy skokami i wysłać cały ich rój do eksploracji odległych, trudnodostępnych zakątków Ziemi, a nawet innych planet.”
Małe, skaczące zwierzęta, takie jak: pchły, szarańcza, pasikoniki, czy żaby wykorzystują elastyczne mechanizmy pozwalające powoli magazynować energię i wyzwolić ją w momencie w postaci skoku. Technika taka pozwala na bardzo dalekie skoki i duże przyspieszenia. Zaprezentowany robot wykorzystuje dokładnie tę samą zasadę; napina przy pomocy miniaturowego, ważącego 0,6 grama silnika dwie skręcane sprężyny, następnie uwalnia je.
W celu optymalizacji wydajności skoku, można regulować ustawienie nóg tak, by dobrać najlepszy kąt. Miniaturowa bateria, w jaka wyposażony jest robot pozwala na oddanie 320 skoków w odstępach 3 sekund.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mobot Explorer otwarta konstrukcja platformy
Każdy z pewnością wie, że wiedza i umiejętności które zdobywa samodzielnie ceni się o wiele bardziej, na długo utrwalają się w pamięci. Firma...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-