Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-11   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-11
Mocno ale z gracją
fot. pixabay
fot. pixabay

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów określają stworzony przez siebie efektor w kształcie ludzkiej dłoni jako najsilniejszy na świecie. Jest on w stanie przenosić przedmioty nawet trzykrotnie przekraczające jego ciężar. Nie przeszkadza mu to jednak w wykonywaniu delikatnych zadań, takich jak gra na pianinie lub serwowanie szklanki wody.

Jednostka napędowa wbudowana w dłoń steruje 12 silnikami i ruchem każdego z czterech palców, przy czym konstrukcja posiada łącznie 16 stopni swobody. Pozwala to na niezależny swobodny ruch względny poszczególnych elementów. Ich koordynacja pozwala natomiast na pewny chwyt 3-kilogramowych obiektów przy masie własnej na poziomie kilograma. Kompaktowa konstrukcja umożliwia jej łatwy montaż na manipulatorach różnego typu.

Naukowcy wyposażyli ją ponadto w czujniki siły i dotyku zainstalowane w opuszkach palców i w złączach, co pozwala na pomiar i regulację kierunku i wartości sił, gdy dłoń styka się z różnymi przedmiotami. Algorytm sterujący jest na tyle precyzyjny, że pozwala dłoni ciąć papier nożyczkami, podnosić jajko, a nawet grać na pianinie.

- Nasza ręka została opracowana do obsługi różnych przedmiotów, w tym narzędzi wykorzystywanych w życiu codziennym. Realizacja tego celu możliwa jest wyłącznie poprzez naśladowanie delikatnego ruchu ludzkiej dłoni - powiedział kierujący badaniami dr Hyunmin Do - Mamy nadzieję, że będzie również wykorzystywana jako platforma testowa do badania inteligentnych algorytmów manipulacji obiektami.

Na poniższym filmie można zobaczyć, jak koreański wynalazek radzi sobie z grą na pianinie.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :