Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-03-25 | Ostatnia aktualizacja: 2009-03-25
Modelowanie komputerowe udoskonali proces spiekania ceramiki

Modelowanie komputerowe udoskonali proces spiekania ceramiki
Naukowcy z University of Leicester, pod kierownictwem profesora Jingzhe Pana, skupili się na kluczowym w procesie produkcji etapie, określanym mianem ‘spiekania’.
„Wytwarzanie zaawansowanych elementów ceramicznych nawet dziś w erze tak precyzyjnych technik wciąż w dużej mierze opera się na metodzie ‘prób i błędów.” – stwierdził Pan.
„Ceramika produkowana jest ze sprasowanego pyłu poddanego następnie spiekaniu. W procesie tym, pył jest nagrzewany do takiej temperatury, w której jego cząsteczki spajają się. Na tym etapie materiał kurczy się zwiększając przy tym swoją gęstość. A przy tym kruchość ceramiki sprawia, że bardzo trudne są wszelkie zmiany wymiarów w procesie postprodukcyjnym. W praktyce, niewłaściwe oszacowanie ostatecznych rozmiarów ceramicznych elementów prowadzi od straty materiału, czasu i pieniędzy.” – dodał Pan.
Opracowana przez Pana technika pomaga minimalizować błędy procesu produkcji powstające na etapie spiekania. „Przewidywanie zmian rozmiarów podczas spiekania jest trudne i wymaga dużej ilości informacji. Gromadzenie tych danych było dotąd trudne i kosztowne.” – stwierdził Pan.
„Nasza metoda wykorzystuje po prostu pomiary gęstości różnych elementów ceramicznych podczas procesu spiekania. W oparciu o te pomiary, komputer może przewidzieć zmiany wymiarów zanim w ogóle jeszcze produkcja się rozpocznie.” – dodał.
„Metoda ta nie jest uzależniona od fizycznych właściwości jakiekolwiek materiału ceramicznego; wykorzystuje po prostu dane dotyczące zgęstnienia pochodzące z małej próbki materiału, które zostają ekstrapolowane tak, by mogły być zastosowane do większych ilości materiału w procesie produkcji. Może ona zatem być stosowana do wielu rodzajów ceramiki.” – dodał.
Pan, który badał ten proces przez ostatnie 10 lat, dodał, że przemysł ceramiczny jest świadomy ogromnego potencjału modelowania matematycznego i komputerowego. Jednakże, zanim metoda ta znajdzie zastosowanie w przemyśle, wciąż pozostaje do rozwiązania kilka kwestii.
Na przykład, system musi zostać przekształcony w nieco bardziej przyjazny użytkownikowi. A do tego technika musi dowieść swej użyteczności w całej gamie zastosowań przemysłowych.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- University of Leicester

Komentarze (0)
Czytaj także
-
6X: Prosta formuła radaru dla optymalizacji procesów
Dzięki sondzie radarowej VEGAPULS 6X, VEGA otwiera nową erę w dziedzinie pomiaru poziomu Jak zoptymalizować czujnik poziomu, który ma już...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-