
Naukowcy z Uniwersytetu w Harvardzie zademonstrowali nowy jonowy głośnik wykonany z cienkiej warstwy gumy. Głośnik zawdzięcza swoje właściwości przewodnictwu jonowemu, które jest alternatywą dla przesyłania ładunku elektrycznego przez elektrony.
Jony są stosunkowo duże i ciężkie, przez co w porównaniu do elektronów nie są zbyt wydajnym ośrodkiem. Nowe odkrycie badaczy może, jednak rzucić na przewodnictwo jonowe trochę światła i zwiększyć szansę na jego stosowalność.
Przewodniki tego typu oferują wiele zalet w porównaniu do standardowej elektroniki – mogą być rozciągane wiele razy bez zwiększania własnej rezystywności (problem, który napotykają rozciągliwe półprzewodniki). Mogą być również całkowicie przejrzyste i biokompatybilne. System oparty o przewodnictwo jonowe nie wymaga ponadto do działania wiele energii.
Według badaczy, niestandardowe system jonowe mogą mieć wiele zastosowań. Mogą pełnić rolę czujników, a także biologicznych przekaźników. Są przekonani, że „miękka" robotyka, a wraz z nią cybernetyka są wyłącznie kwestią czasu.
Efektem ich prac jest głośnik, który wykorzystuje wysokie napięcie robocze, wprawiając gumę w wibracje w zakresie akustycznym – 20Hz do 20kHz. Odkształcenie głośnika pozwala o nim również myśleć w kategoriach sztucznego mięśnia.
Na poniższym filmie wydanym przez uczelnię, przezroczysty dysk podłączony do laptopa odgrywa utwór „Morning" z dramatu Ibsena, Peer Gynt.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Typy czujników przemysłowych wykorzystywanych w automatyce przemysłowej
Wprowadzenie: Sercem automatyki przemysłowej, która zapewnia ciągłość pracy linii produkcyjnych, jest nowa generacja zaawansowanych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-