Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-05-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-05-07
Najczęstsze przyczyny awarii hydrauliki siłowej w maszynach budowlanych
Najczęstsze przyczyny awarii hydrauliki siłowej w maszynach budowlanych

Hydraulika siłowa jest nieodłącznym elementem konstrukcji wielu maszyn budowlanych i rolniczych. Napęd hydrauliczny w koparkach, wywrotach przyczep czy podnośnikach ładowarek musi być regularnie konserwowany i serwisowany aby zachować sprawność. Pojazdy korzystające z niego najczęściej pracują z dużym obciążeniem i w trudnych warunkach, w obecności pyłu i wilgoci.

 

Awaria hydrauliki siłowej w trakcie prac budowlanych lub polowych może znacząco wpłynąć na przebieg całego przedsięwzięcia. Zwykle taka sytuacja przekłada się na przestoje i straty. Jakie awarie hydrauliki siłowej zdarzają się najczęściej? I co zrobić, aby im skutecznie zapobiec? Poniżej postaramy się naświetlić ten temat.

 

Uszkodzenia w układzie uszczelniającym hydraulikę siłową i przewody hydrauliczne

Uszkodzenia w układzie uszczelniającym hydrauliki siłowej w maszynach budowlanych stanowią częsty problem, który może prowadzić do poważnych awarii i utraty wydajności. System ten pełni bowiem kluczową rolę w utrzymaniu ciśnienia oraz zapobieganiu wyciekom płynu hydraulicznego. A to jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego urządzenia. Jednakże, ze względu na intensywne obciążenia i warunki pracy, uszczelnienia te są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia i zużycie. Zwłaszcza w maszynach takich jak ładowacze, koparki czy podnośniki i wywroty w przyczepach. Najczęstszymi problemami są wspomniane wycieki płynu spowodowane zużytymi uszczelkami i uszkodzeniami powierzchni uszczelniających. Często powodują je także zabrudzenia i zanieczyszczenia, które mogą jednocześnie zakłócać prawidłowe działanie układu hydraulicznego. Również niewłaściwa obsługa, brak regularnych przeglądów oraz stosowanie nieodpowiednich materiałów lub płynów hydraulicznych może przyczynić się do uszkodzeń. W celu zapobieżenia takim awariom konieczne jest regularne przeglądanie i konserwacja maszyn, wymiana zużytych uszczelnień, sprawdzanie przewodów hydraulicznych oraz dbałość o czystość i jakość używanych płynów hydraulicznych. Dzięki temu można zapewnić nie tylko dłuższą żywotność urządzeń, ale także bezpieczeństwo i efektywność pracy na placu budowy.

 

Problemy z pompą hydrauliczną w systemach hydrauliki siłowej

Problemy z pompą hydrauliczną napędzającą hydraulikę siłową w maszynach budowlanych są dość powszechne. One także mogą znacząco wpłynąć na sprawność oraz wydajność pracy tych urządzeń. Pompa taka jest sercem całego układu hydraulicznego zasilanego pracą cieczy roboczej, to za jej pomocą uruchamia się wywroty przyczep, ładowacze czołowe i podnośniki. Odpowiada ona bowiem za przetłaczanie płynu hydraulicznego. A także za generowanie niezbędnego ciśnienia do napędu różnych komponentów maszyny, takich jak siłowniki hydrauliczne czy silniki. Jednakże z uwagi na intensywne użytkowanie oraz narażenie na działanie wysokich obciążeń i warunków środowiskowych, pompy hydrauliczne są podatne na różnego rodzaju awarie i problemy. Najczęstszymi z nich są wycieki oleju, spadek wydajności, hałas oraz drgania. A także utrata ciśnienia czy nawet całkowite zatrzymanie pracy. Te problemy mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Zwykle są to zużycie uszczelnień, zanieczyszczenia w płynie hydraulicznym oraz uszkodzenia wirnika pompy. Często są to także nieszczelne połączenia czy też niewłaściwe ustawienia układu. Aby zapobiec tym usterkom, koniecznie trzeba regularnie sprawdzać i konserwować maszynę. Należy także szybko wymieniać zużyte części oraz dbać o czystość. Warto ponadto kontrolować jakość oraz czystość płynu hydraulicznego i przeprowadzać regularne przeglądy techniczne. Dzięki temu można nie tylko minimalizować ryzyko awarii, ale także utrzymać wysoką wydajność i efektywność pracy maszyny budowlanej. To zaś przekłada się na płynność i terminowość realizowanych prac na placu budowy.

 

Zanieczyszczenia w układzie hydraulicznym

Zanieczyszczenia w układzie hydraulicznym zawsze stanowią poważny szkopuł, który zwykle znacząco wpływa na jej sprawność oraz trwałość. Czystość bowiem płynu hydraulicznego jest podstawowym parametrem dla prawidłowego funkcjonowania. Jest tak, ponieważ nawet najmniejsze zabrudzenia mogą spowodować poważne uszkodzenia elementów, takich jak pompy hydrauliczne, zawory czy cylindry. Zabrudzenia mogą mieć różne źródła. Do tych najczęściej spotykanych należą mechaniczne, pochodzące z zużywających się elementów maszyny. Mogą to jednak być także zanieczyszczenia chemiczne. Zdarza się także, że pojawiają się one w układzie podczas serwisowania maszyny. Konsekwencji zaś ich obecności nie wolno bagatelizować. Obejmować mogą one bowiem spadek wydajności, zwiększone zużycie energii, awarie oraz skrócenie żywotności poszczególnych części. Dlatego też regularna konserwacja i utrzymanie czystości systemu hydraulicznego są tak ważne dla zapobieżenia problemom z zanieczyszczeniami w układach hydrauliki siłowej. Popularne środki zapobiegawcze obejmują stosowanie dobrej klasy filtrów oraz regularne ich wymiany. Aa także okresowe czyszczenie zbiornika na płyn hydrauliczny oraz monitorowanie stanu czystości samego płynu poprzez analizę próbek. Dzięki temu można utrzymać układ maszyny budowlanej w optymalnym stanie. A tym samym zapewnić jej długą żywotność oraz niezawodność w trakcie pracy na placu budowy.

 

Wycieki hydrauliczne w maszynach budowlanych

Wycieki hydrauliczne w maszynach budowlanych stanowią istotny problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla nich, jak i dla całego procesu budowy. Usterki te mogą występować w różnych miejscach układu hydraulicznego, takich jak przewody, złącza, zawory czy cylindry. Z zazwyczaj powodują je uszkodzenia uszczelnień, pęknięcia lub zużycie części. Wycieki z układu hydrauliki siłowej w krótkim czasie unieruchomią koparkę, ładowacz czy wywrotkę. Maszyny, bez których trudno sobie wyobrazić prace budowlane i ziemne. Konsekwencje wycieków hydraulicznych mogą być znaczące. Składają się zaś na nie między innymi: straty płynu hydraulicznego, spadek ciśnienia, utrata wydajności maszyny oraz ryzyko wypadków związanych z przeciekiem płynu na placu budowy. Ponadto przecieki mogą prowadzić do zanieczyszczenia terenu i środowiska. To z kolei może być nie tylko szkodliwe dla otaczającej przyrody, ale także wymagać dodatkowych nakładów finansowych na czyszczenie i rekultywację terenu. Dlatego też ważne jest regularne monitorowanie układu hydraulicznego pod kątem wycieków oraz natychmiastowa reakcja na ich wystąpienie. Konserwacja maszyny, w tym regularna kontrola stanu uszczelnień i części hydraulicznych, a także szybkie naprawy w przypadku wykrycia wycieków, to podstawa zapobiegania poważniejszym problemom i utrzymania sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania maszyny budowlanej.

 

depositphotos_pompy-hyrauliczne.jpg

 

Uszkodzenia tłoków i cylindrów hydraulicznych

Uszkodzenia tłoków i cylindrów hydraulicznych to kolejny problem obniżający funkcjonalność maszyn rolniczych. Są to integralne elementy układu hydraulicznego, odpowiedzialne za generowanie siły i ruchu potrzebnego do wykonywania różnorodnych zadań budowlanych. Jednakże ze względu na intensywne użytkowanie narażone są one na działanie wysokich obciążeń oraz zużycie. To zaś może prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń. Najczęstszymi problemami związanymi z tłokami i cylindrami są zużycia uszczelnień, pęknięcia, wycieki oleju hydraulicznego oraz nadmierny ścier na ich powierzchniach. Te z kolei mogą prowadzić do utraty ciśnienia, spadku wydajności maszyny, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitego zatrzymania pracy. Aby zapobiec tego rodzaju problemom, konieczne jest regularne przeglądanie i konserwacja tłoków i cylindrów. Czynności te powinny także obejmować wymianę zużytych uszczelnień, monitorowanie stanu powierzchni oraz dbanie o czystość i jakość używanego oleju. Ponadto należy unikać przekraczania dopuszczalnych obciążeń oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących eksploatacji maszyny. Dzięki odpowiedniej opiece i utrzymaniu tłoków i cylindrów w dobrym stanie można zapewnić nie tylko dłuższą żywotność maszyny, ale także bezpieczną i efektywną pracę na placu budowy.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
sklep.mizar.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także