Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-09-20 | Ostatnia aktualizacja: 2010-09-20
Napędy przyjazne środowisku

Napędy przyjazne środowisku
Naukowcy z Tampere University of Technology we współpracy z ABB sprawdzili jak długo napędy różnych rozmiarów muszą być eksploatowane zanim generowane przez nie oszczędności pozwolą skompensować negatywny wpływ ich produkcji na środowisko.
Przebadane zostały trzy napędy ABB o mocy: 0,75; 7,5 oraz 250 kilowatów. Pierwszy skompensował swój negatywny wpływ na środowisko w sześć dni. Drugi w 1,1 dnia, a ten największy, w zaledwie pół dnia.
Po tym okresie, oczywiście dalej kumulują się oszczędności płynące z eksploatowania napędów o zmiennej prędkości. Według ABB, typowy napęd przemysłowy zapewni w czasie swoje życia oszczędność na poziomie 7500 megawatogodzin albo 3800 ton wyemitowanego dwutlenku węgla.
Czas kompensacji negatywnego wpływu na środowisko jest istotny dla organizacji dążących do zredukowania emisji dwutlenku węgla. Nowa instalacja zacznie przynosić środowisku korzyści dopiero po tym okresie.
„Dzisiaj, kalkulacje dotyczące inwestycji opierają się wyłącznie na okresie finansowego zwrotu.” – stwierdził Steve Ruddell, dyrektor naczelny działu napędów i silników ABB. „Firmy normalnie oczekują zwrotu nakładów maksymalnie w przeciągu dwóch lat.” – dodał.
„Wierzę, że w przeciągu pięciu lat zasadniczo zmieni się sposób w jaki firmy patrzą na inwestycje i będą się troszczyć o emisję dwutlenku węgla równie mocno co o własne pieniądze.” – powiedział Ruddell. „Nasze badanie pokazuje, że wykorzystanie napędów VSD jest jednym z najtańszych sposobów na szybkie i radykalne obniżenie emisji CO2.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Drives and Controls

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zielona hydraulika dla klimatu
Inicjatywy mające na celu ochronę wywierają na producentów maszyn coraz większą presję. Oczekuje się od nich, że będą pomagali swoim klientom w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-