Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-07-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-07-31
Nietypowe roboty z detergentu
fot. pixabay
fot. pixabay

Zespół złożony z naukowców z wielu europejskich krajów, w tym z Polski stworzył mikroroboty pobierające energię z różnicy temperatur. Praca została opublikowana w Nature Physics. Aby stworzyć miniaturowe urządzenia potrafiące pływać, wystarczyło w odpowiedni sposób połączyć ze sobą kropelki oleju, wody oraz substancji przypominającej detergent.

W niskiej temperaturze robot wytwarza wijące się struktury, które dzięki tarciu powodują ruch, wchodząc w interakcję z otoczeniem. Po ogrzaniu wici chowają się, gromadząc energię cieplną niezbędną do działania w warunkach niskotemperaturowych. Roboty mogą w ten sposób ładować się wielokrotnie, a jeden cykl dostarczania ładunków pozwala na poruszanie się nawet przez 12 minut.

Według Stoyana Smoukova z Queen Mary University of London, aby stworzyć najprostszą sztuczną komórkę potrzeba 470 genów. Jemu oraz jego kolegom budowa podobnej formy materii udała się dzięki wykorzystaniu paru niedrogich substratów.

Współtwórca wynalazku dr Maciej Lisicki z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że zaproponowany system jest prosty w kontroli i wytwarzaniu. Analogi biologiczne bazujące na skomplikowanych procesach biochemicznych są natomiast na razie poza zasięgiem bioników. Z tego tytułu wielu naukowców pracuje nad tym, aby opracować sztuczne pływaki pobierające energię z otoczenia naśladujące funkcje ruchowe żywych organizmów.

Opisane mikroboty można wytworzyć dzięki prostym urządzeniom laboratoryjnym. Substancja będąca bazą do ich budowy jest całkowicie nietoksyczna i biokompatybilna.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :