Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-25 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-25
Nowa technika sterowania urządzeniami za pomocą fal mózgowych

Nowa technika sterowania urządzeniami za pomocą fal mózgowych
Naukowcy z Albany Medical College, Washington University in St Louis, University of Washington, Seattle, oraz University of Wisconsin, pracując pod kierownictwem Gerwin’a Schalk’a opracowali nową technikę odczytywania sygnałów płynących z mózgu.
Dwie opracowane dotychczas techniki związane z umieszczaniem elektrod w mózgu oraz przymocowywaniem ich na czaszce miały pozwolić ludziom sterować robo-protezami, kierować wózkiem inwalidzkim, wysyłać wiadomości, czy spacerować po wirtualnej rzeczywistości. A to wszystko za pomocą siły myśli.
„Interfejsy BCI zmienią kiedyś życie ludzi niepełnosprawnych dając im możliwość poruszania się i komunikowania,” – powiedział Gerwin Schalk z Wadsworth Center.
Przez lata obie techniki walczyły o prymat. „Obie metody mają swoje ewidentnie słabe strony, które będą trudne do wyeliminowania.” – dodał Schalk.
Elektrody umieszczone na czaszce mogą wykryć jedynie te fale elektromagnetyczne, które przedostały się przez czaszkę. Efektem jest słaby sygnał, który jest podatny na zakłócenia pochodzące z innych źródeł.
Elektrody zaimplementowane bezpośrednio w mózgu generują znacznie czystszy sygnał, jednakże mają one negatywny w pływ na całe ciało. „Mózg stara się pozbyć tkwiących w nim elektrod poprzez pokrycie ich tkankami. Sprawia to, że sygnał z czasem ulega pogorszeniu.” – wyjaśnił Schalk.
Tymczasem trzecia technika, opracowana przez Schalk’a i kolegów, polega na pokryciu części mózgu powłoką polimerową pokrytą siecią 2 milimetrowych elektrod umieszczonych co 10 milimetrów. Metoda ta nazywana jest elektrokortykografią (ECOG).
„Sieć ta jest cienka jak kartka papieru,” – powiedział Schalk. „Elektrody rejestrują sygnały zbliżone do tych odbieranych przez elektrody umieszczone na czaszce tyle, że z dużo większą wiernością.”
W toku ostatnich eksperymentów, pięciu pacjentów nauczyło się sterować w dwóch wymiarach kursorem komputerowym wykorzystując do tego jedynie sygnały pochodzące z mózgu.
Cała piątka posiadła te umiejętność w mniej niż 30 minut. Jest to wynik zbliżony do metody polegającej na umieszczaniu elektrod bezpośrednio w mózgu. Opanowanie tej umiejętności bez umieszczania elektrod wewnątrz mózgu zajmowała dotąd tygodnie, a nawet miesiące.
Naukowcy pokazali również, że ich metoda pozwala odczytywać z fal mózgowych sygnały dotyczące ruchu ręki, czy palca.
Obecnie naukowcy skupiają się na opracowaniu możliwie najmniej inwazyjnej metody umieszczenia siatki elektrod na mózgu.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zamocować laptop na wózku inwalidzkim? Case study Wytwórni Sprzętu...
Rys. 1 Przystawka ułatwia montaż laptopa na wózku inwalidzkim Wytwórnia Sprzętu Rehabilitacyjnego COMFORT sp. z o.o. to polski...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-