Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-05-08 | Ostatnia aktualizacja: 2006-05-08
Nowa technologia przydomowych generatorów prądu

Nowa technologia przydomowych generatorów prądu
Celem uniwersyteckiego projektu było opracowanie nowego systemu elektronicznego do wydajnej konwersji energii, w szczególności energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych na energię która mogłaby być dostarczana w sposób ciągły do tradycyjnej domowej sieci zmiennoprądowej. Energia generowana przez panele słoneczne to prąd stały, więc istotna jest jego zamiana na prąd zmienny. Wielkość energii z paneli stale zmienia się w zależności od stopnia ich naświetlenia, a więc także od pory dnia. Największym wyzwaniem jest utrzymanie wysokiej wydajności produkcji energii, kiedy poziom nasłonecznienia jest niski. Większość instalacji solarnych połączonych do sieci energetycznej wymaga przynajmniej 1 kW energii do zapewnienia ogólnej wydajności systemu.
Badania prowadzone w Cambridge miały na celu przełamanie tego ograniczenia przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wydajności, co miało doprowadzić do zbudowania systemu o wielkości produkowanej energii rzędu 100W, a wszystko to z możliwością podpięcia go do głównej sieci.
Poprzednie urządzenia tego typu wymagały do prawidłowego działania przynajmniej pięciu paneli słonecznych, podczas gdy nowa technologia potrzebuje tylko jednego panelu. Zmniejszone rozmiary, stosunkowo prosta budowa i zintegrowana konwersja energii pozwala na podłączenie takiego systemu do tradycyjnych gniazd energetycznych znajdujących się w każdym domu. Zamiast czerpania energii z gniazdka, energia ta jest dostarczana do głównej sieci.
Wynalazek ten może odmienić sposób w jaki wytwarzamy energię elektryczną, czyniąc z mieszkańców domów nie tylko konsumentami ale także wytwórcami prądu. Technologia ta działająca na bazie paneli słonecznych może stać się rewolucyjna.
Choć pionierskie badania w tej dziedzinie datuje się na 1999 rok, to wszystkie teraźniejsze dokonania w tym projekcie przypisuje się jednemu z doktorantów Uniwersytetu Cambridge – jest nim Cuauhtemoc Rodriguez. Za swoje osiągnięcia został już odznaczony prestiżową nagrodą.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Phys Org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Na co zwrócić uwagę przy doborze falownika do fotowoltaiki?
Z tego artykułu dowiesz się: jakie są typy instalacji fotowoltaicznych, jak dopasować moduły fotowoltaiczne do falownika, jak dobrać...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-