Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-07 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-07
Nowatorski terahercowy wykrywacz materiałów niebezpiecznych

Nowatorski terahercowy wykrywacz materiałów niebezpiecznych
Rensselaer Center for Terahertz Research jest jedną z najaktywniejszych na świecie grup badających zastosowanie technologii fal terahercowych w ochronie i zabezpieczeniach. Czujniki bazujące na tej technologii są w stanie identyfikować unikalne terahercowe ‘odciski’ ukrytych materiałów. Pasmo terahercowe znajduje się pomiędzy podczerwonym a mikrofalowym, a w odróżnieniu od promieniowania rentgenowskiego i mikrofalowego jest zupełnie nieszkodliwe dla ludzi.
Jednakże zasadniczym ograniczeniem tej technologii jest krótki jej zasięg działania. Wilgoć obecne w powietrzu absorbuje promieniowanie terahercowe osłabiając sygnał, a w konsekwencji możliwości sensoryczne.
Opracowane przez Clougha rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych do zdalnego ‘nasłuchiwania’ sygnałów terahercowych z dalszej odległości. Skupiając dwie wiązki laserowe w powietrzu tworzy się niewielki rozbłysk plazmy, który z kolei generuje terahercowe impulsy. Inna para laserów wymierzona jest w punkt w sąsiedztwie celu po to, by wytworzyć drugi rozbłysk plazmy umożliwiający wykrycie terahercowych impulsów po ich reakcji z badanym materiałem. Ta plazma ‘detekcyjna’ generuje w toku jonizacji powietrza wale dźwiękowe. Clough odkrył, że dzięki wykorzystaniu czułych mikrofonów do ‘podsłuchiwania’ plazmy, mógłby on wykryć informacje z fali terahercowej ukrytej w falach dźwiękowych. Taka informacja dźwiękowa mogłaby następnie zostać przetworzona na dane cyfrowe i skonfrontowana z biblioteką znanych terahercowych ‘odcisków’ po to, by określić chemiczny skład badanego materiału.
Jak dotąd, Clough zademonstrował możliwość zastosowania fal dźwiękowych do identyfikacji terahercowych ‘odcisków’ z odległości kilku metrów. Inną zaletą tego rozwiązania jest to, że nie wymaga ona by badany obiekt znajdował się w zasięgu wzroku.
Wśród potencjalnych zastosowań nowego systemu twórcy wymieniają przede wszystkim: monitorowanie warunków atmosferycznych, monitorowanie emisji dymu z komina, badanie podejrzanych pakunków albo wykrywanie min; wszystko z bezpiecznej odległości.
Clough jest jednym z trzech finalistów wartej 30 tysięcy dolarów nagrody Lemelson-MIT Rensselaer Student Prize 2011.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 2 - Komponenty przemysłowych systemów wizyjnych
Oświetlenie : jeżeli obiekt świeci samoistnie lub jest oświetlony przez niezależne, stabilne źródło światła – dodatkowy oświetlacz może być...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-