Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-18 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-18
Nowe czujniki bazujące na MEMS

Nowe czujniki bazujące na MEMS
MEMS umożliwia wykorzystanie technologii zintegrowanych obwodów do miniaturyzacji czujników, oraz siłowników, oraz zintegrowania złożonych systemów łączących zarówno elementy mechaniczne, jak i elektroniczne na jednej platformie. Te miniaturowe złożone systemy fizyczne potrafią ‘liczyć’, ale i ‘czuć’, oraz ‘współpracować’ z otaczającym je środowiskiem. MEMS zatem stanowią dla mikroelektronicznych obwodów zintegrowanych swoiste: ‘oczy’, ‘ramiona’, oraz ’mózgi’.
Sama technologia MEMS powstała w latach sześćdziesiątych w toku badań nad produkcją obwodów zintegrowanych. Jednakże popularyzacja na szerszą skalę nastąpiła dopiero w ostatniej dekadzie i związana jest z takimi dziedzinami, jak: przenośna elektronika, systemy samochodowe, oraz urządzenia biomedyczne.
Wygłoszony podczas konferencji referat Pradyumna’ego prezentuje nową linię bazujących na MEMS czujników wykorzystujących koncepcję lokalizacji wibracji w niemalże identycznych sprzężonych ze sobą rezonatorów. W urządzeniu tym, para miniaturowych ‘kamertonów’ jest ze sobą elektrycznie sprzężona w sposób, który może być precyzyjnie kontrolowany, a uzyskany wzór wibracji jest w dużej mierze uzależniony od każdej asymetrii, czy niezgodności pomiędzy sprzężonymi rezonatorami.
W zastosowaniach sensorycznych, zmiana właściwości strukturalnych jednego z rezonatorów w odniesieniu do drugiego byłaby mierzona poprzez lokalizowanie wibracji. Pradyumna w swoim referacie przedstawił eksperymentalne wyniki potwierdzające znaczącą poprawę wrażliwości na zaburzenia sztywności w porównaniu do dzisiejszych czujników MEMS.
Pradyumna bada obecnie granice zwiększania wrażliwości, oraz stosunek sygnału do szumu w tych systemach. Przygotowuje również prezentację bardzo wrażliwych czujników inercyjnych.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- University of Cambridge

Komentarze (0)
Czytaj także
-
- AP AUTOMATYKA - AP Automatyka jako profesjonalny partner działów utrzymania...
Firma AP Automatyka nieprzerwanie od ponad siedmiu lat dostarcza wiedzę techniczną oraz elementy automatyki specjalistom działów utrzymania ruchu....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-