Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-02-24 | Ostatnia aktualizacja: 2005-02-24
Nowe roboty chodzą jak ludzie

Nowe roboty chodzą jak ludzie
Pomysł na nowatorski projekt został zaczerpnięty z prostych zabawek, które są wytwarzane od wieków: siła grawitacji pozwala im poruszać się w dół na terenie o niewielkim nachyleniu bez konieczności używania napędu. Zespoły uczelni Massachusetts Institute of Technology (M.I.T.), Cornell University oraz Delft University of Technology z Holandii wykorzystały do budowy robotów fenomen, znany jako dynamika pasywna. Aby umożliwić androidom poruszanie się po płaskim terenie, naukowcy wmontowali do nich napędy, które mogą dostarczać energię wtedy, gdy nie można wykorzystać grawitacji. Robot z Cornell zużywa prawie dokładnie tyle samo energii na jednostkę wagi i odległości, ile zużywa człowiek. Dla przykładu, Asimo - dobrze znany robot wyprodukowany przez Hondę, zużywa 10 razy więcej energii niż człowiek.
„W innych robotach silniki pracują na przekór sobie”, zauważył Andy Ruina z Cornell. Możliwości eksploracyjne nowych robotów są wciąż ograniczone, dla przykładu roboty nie potrafią wchodzić po schodach. Jednak robot z M.I.T potrafi dostosowywać sposób chodzenia do zmieniającego się typu terenu. „Jest to pierwszy chodzący robot, który wykorzystuje program do nauki”, powiedział projektant Russ Tedrake, „jest to również pierwszy robot, który może się uczyć chodzić bez wykorzystywania informacji wbudowanych w kontroler”.
Autorzy robotów sugerują, że ich praca może również dostarczyć przydatne informacje dla projektantów protez wyposażonych w napędy, przeznaczonych dla ludzi po amputacji stóp.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Scientific American

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalne rozwiązania firmy SCHUNK w systemach paletyzacji i pakowania
Pakowanie i paletyzacja, jako zadania będące zakończeniem linii produkcyjnej, mają znaczący wpływ na wydajność całego procesu produkcji....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-