Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-02
Nowy pomysł na robota medycznego
fot. pexels.com
fot. pexels.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Hong Kongu stworzyli inspirowanego gąsienicą robota, który będzie mógł poruszać się wewnątrz ludzkich układów. 

Urządzenie posiada wymiary 17 mm x 7 mm x 1 mm i wyposażone zostało w setki małych odnóży ukształtowanych w stożki. Całość wykonana jest z miękkiego silikonu wypełnionego cząsteczkami magnetycznymi. Wywarcie na nie siły magnetycznej w określony sposób pozwala mu poruszać się według dwóch różnych wzorców ruchu.

Każda z nóg jest zakończona maleńkim punktem, który pozwala na to, by robot wykazywał stosunkowo mały kontakt powierzchniowy. Znaczne ograniczenie tarcia pozwala na wydajne poruszanie się po powierzchniach wyłożonych płynami ustrojowymi, takimi jak krew lub śluz, a nawet całkowicie w nich zanurzonymi.

- Zarówno użyte materiały, jak i konstrukcja wykorzystująca wiele zakończeń znacznie poprawiają właściwości hydrofobowe - powiedział Wang Zuankai, autor projektu - Poza tym dzięki użyciu łatwo obrabialnej gumy można tworzyć roboty o rozmaitych kształtach i rozmiarach - w zależności od potrzeb zastosowania.

Podczas testów robot był w stanie pokonywać przeszkody o wiele wyższe od siebie, co może się przydać do podejmowania prób pokonywania nierównego terenu wewnątrz ludzkiego ciała. Oprócz umiejętności poruszania się, robot jest w stanie unieść ciężar stukrotnie większy od własnej wagi.

- Zdumiewająco wysoki udźwig, sprawna lokomocja i dobra zdolność do przekraczania przeszkód sprawiają, że nasz robot jest odpowiedni do zastosowań w trudnych warunkach, na przykład w celu dostarczenia leku do wyznaczonego miejsca poprzez układ trawienny lub przeprowadzenia kontroli lekarskiej - powiedział Shen Yajin, biorący udział w badaniach.

Naukowcy zamierzają kontynuować prace nad robotem. W planach jest adaptacja konstrukcji do wykorzystania materiałów biodegradowalnych. Dotychczasowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :