Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-11-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-11-21
Nowy system rozpoznawania twarzy
Nowy system rozpoznawania twarzy
Nowy system rozpoznawania twarzy
Naukowcy z University College London (UCL) opracowali program do automatycznego rozpoznawania twarzy. Będzie on w stanie zidentyfikować twarz niezależnie od jej pozycji, miny, czy oświetlenia.

Obecne systemy rozpoznawania wymagają do przeprowadzenia poprawnej analizy obrazu twarzy sfotografowanej en face. Często uniemożliwia to wykorzystanie systemu w warunkach niekontrolowanych, jak w przypadku kamer monitoringu. Nowy system wykorzystuje bayesowski model prawdopodobieństwa, który umożliwia rozpoznanie obrazu w takich warunkach.

„Najpopularniejsze dziś metody komercyjne wykorzystują obrazy o wysokiej rozdzielczości analizując detale twarzy,” – powiedział Simon Prince, przewodzący badaniom na UCL. „Nasza technologia nie działa cudów, może jednakże wykorzystywać obrazy o niższej rozdzielczości. Jeśli ty jako człowiek sądzisz, że zdjęcie się nada do obróbki, komputer powinien sobie z nim poradzić.” – dodał.

„Niektórzy tworzą trójwymiarowe modele twarzy, a następnie dokonują porównania wykorzystując oświetlenie i modele geometryczne. My tego nie robimy. Wykorzystujemy metody statystyczne wolne od geometrii. Gromadzimy wiele zdjęć i model uczy się statystycznych nieregularności pomiędzy różnymi zdjęciami tej samej osoby.” – dodał.

Model jest tworzony w oparciu o zdjęcia jednej osoby zrobione w różnych warunkach. Oznacza to, że do identyfikacji obrazu z kamery przemysłowej CCTV, policja będzie potrzebowała jedynie dwóch zdjęć: jednego z kamery i drugiego przedstawiającego twarz.

Ponieważ system określa raczej prawdopodobieństwo identyfikacji osoby, a nie buduje modelu twarzy łącząc go z innymi, system nie wymaga tyle czasu i mocy procesora.

W grupie 300 osób sfotografowanych z przodu, zarówno nowy system, jak i tradycyjne charakteryzują się 100 procentową skutecznością. Wystarczy jednak obrócić obiekt o 20 stopni, a skuteczność systemów klasycznych spada do 50 procent, podczas gdy system z UCL wciąż odznacza się skutecznością na poziomie 100 procent. Przy 60 stopniach, skuteczność wynosi 99 procent, a przy 90 stopniach – 92 procent. Wynik ten jest zdecydowanie lepszy niż w konkurencyjnych systemach.

Prince wierzy, że technologia ta znajdzie więcej zastosowań niż tylko w systemach bezpieczeństwa. „W robotyce istnieje potrzeba rozpoznawania ludzkich twarzy i mogłaby ona być wykorzystywana w niemalże każdym urządzeniu,” – powiedział Prince. „Nawet twój prysznic mógłby to wykorzystać, by dopasować temperaturę wody do twoich upodobań.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :