
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio z powodzeniem zastosowali kompasy geomagnetyczne, aby pomóc niewidomym szczurom poruszać się w otaczającym je środowisku. Dzięki ich pomocy mogły to robić w podobny sposób jak ich zdrowi przyjaciele. Zespół uważa, że technologia może w przyszłości zostać zastosowana w odniesieniu do człowieka i wspomóc osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.
Zespół połączył elektroniczny kompas z korami mózgowymi szczurów za pomocą wolframowych mikroelektrod. Urządzenie automatycznie wykrywa pozycję głowy szczurów, generując impulsy stymulujące kierunek, w którym powinno podążać zwierzę.
Sam sprzęt jest lekki, wyposażony w akumulator i zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić naukowcom kontrolę nad intensywnością stymulacji mózgu. Wbrew pozorom urządzenie nie jest przeznaczone do bezpośredniego zastąpienia naturalnych zmysłów szczurów, lecz generując nowe bodźce pozwala zapewnić im świadomość położenia własnego ciała w środowisku.
W celu zbadania skuteczności metody szczury musiały przejść przez labirynt w poszukiwaniu tabletek spożywczych. Badanie powtarzano dziesiątki razy co dwa, trzy dni tak, aby szczury mogły nauczyć się korzystać z nowych informacji generowanych przez czujnik. Po wielu próbach, mimo braku wzroku udawało im się osiągać cel w podobnym czasie, co zdrowe jednostki.
Zespół badacze twierdzi, że w przyszłości będziemy w stanie poszerzać możliwości naszych zmysłów za pomocą dodatkowych czujników. Uważa też, że już opracowana technologia geomagnetyczna może być w niedalekiej przyszłości wykorzystana przez osoby niewidome.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Current Biology.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przetwornica z serii VLT® AutomationDrive FC 302 jako alternatywa dla...
W każdej współczesnej fabryce mamy do czynienia z ruchem i jego kontrolą. Niezbędnym składnikiem każdej linii produkcyjnej, niezależnie od tego,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-
okulista
czy wiadomo jak szczury straciły wzrok do tego experymentu?