Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-09
Obowiązkowy robot w domu
fot. pixabay
fot. pixabay

Naukowcy z MIT pracują nad automatyzacją programowania robotów, aby umożliwić im naukę nowych zadań poprzez obserwowanie ludzi. Celem jest stworzenie robota, któremu domownik pokaże sposób, w jaki ma wykonywać obowiązki domowe, a ten będzie powtarzał wymagane od niego czynności. 

MIT opracował nowy system, który pozwala robotom uczyć się złożonych zadań opartych o wiele reguł. Jednym z zadań realizowanych podczas jego testów było nakrycie do stołu. Badacze MIT twierdzą, że ich algorytmy dają robotom umiejętność oceny wielu dwuznacznych i potencjalnie sprzecznych wymagań, aby z powodzeniem osiągnąć cel końcowy.

Według naukowców robot zawsze wybiera najbardziej prawdopodobne działanie w oparciu o wypracowane przekonanie o prawdopodobnych parametrach zadania, które ma wykonać. Badacze połączyli zestaw danych z informacjami o tym, jak osiem obiektów można umieścić na stole w różnych konfiguracjach. Były to: kubek, szklanka, łyżka, widelec, nóż, talerz obiadowy, mały talerz oraz miska.

Manipulator miał za zadanie nakrycie do stołu w określony sposób zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w symulacji przeprowadzonej na podstawie odczytów wizji maszynowej. Test wymagał od robota tego, aby rozważył wiele możliwych konfiguracji, nawet jeśli niektóre przedmioty zostały usunięte, ułożone w stos lub ukryte.

Ramię robota nie popełniło błędów w kilku próbach wykonanych w świecie rzeczywistym. W dziesiątkach tysięcy symulowanych przebiegów testowych algorytmy pomyliły się natomiast tylko kilkukrotnie. Naukowcy twierdzą, że system kształtowania predykcji może być wykorzystywany do przyznawania robotom nagród i kar oraz do budowy struktur logik temporalnych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
slashgear
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także