Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-11
Odbudowuje się rynek rozproszonych systemów sterowania DCS
Odbudowuje się rynek rozproszonych systemów sterowania DCS
Odbudowuje się rynek rozproszonych systemów sterowania DCS
Rok 2010, to dla rynku dużych rozproszonych systemów sterowania (DCS) początek odbudowy po kryzysowym roku 2009, czytamy w najnowszym raporcie ‘Distributed Control Systems Worldwide Outlook’, przygotowanym przez analityków z ARC Advisory Group.

Jednakże analitycy wskazują, że pomimo wzrostów na rynku, jego wartość ma szanse powrócić do poziomu z 2008 roku sprzed kryzysu nie wcześniej jak w 2012 roku. Większość spośród globalnych dostawców DCS, jak: ABB, Siemens, Honeywell, Yokogawa czy Emerson, odnotowały przed końcem 2010 roku silny wzrost liczby zamówień, co przełoży się na poprawę wyników finansowych w 2011 roku.

„Rynek DCS charakteryzuje się dużym opóźnieniem przychodów względem zamówień. Średnio sięgają one nawet 9 miesięcy. Właśnie to opóźnienie przełoży wzrost liczby zamówień z 2010 roku na przychody w 2011 roku.” – stwierdził Barry Young, analityk z ARC, główny autor raportu. „Po 2011 roku, rynek DCS powinien powrócić do swojego powolnego, ale stabilnego tempa wzrostu na poziomie 3 do 4 procent rocznej stopy wzrostu (CAGR).” – dodał.

Nowe projekty w ciężkim przemyśle procesowym, gdzie DCS wykorzystywane są do monitorowania, zarządzania i sterowania zakładem, napędzały sprzedaż w drugiej połowie 2009 roku. To przełożyło się na przychody dostawców w roku 2010. Szczególnie duże wzrosty odnotowały sektory: chemiczny, petrochemiczny oraz ropy i gazu. Ponadprzeciętne tempo wzrostu odnotował sektor wod-kan, jednakże jest on wciąż relatywnie niewielki.

Wzrost popytu na DCS, to zasługa również powrotu lepszej koniunktury w energetyce; szczególnie w nuklearnej i gazowej. W regionach rozwiniętych, elektrownie kładą nacisk na poprawę sprawności, obniżenie emisji oraz poprawę współczynników narastania. W krajach rozwijających się, szczególnie w Chinach, energetyka walczy o uniezależnienie się od węgla na rzecz atomu, wiatru i słońca. Dobra koniunktura w energetyce napędza nie tylko popyt na DCS, ale również i powiązane oprogramowanie. Dotyczy to systemów zarządzania opartych na współpracy (CPM), zaawansowanego sterowania procesem, optymalizacji oraz symulatorów szkoleniowych dla operatorów.

Przez ostatnie kilka lat, rynek DCS był głównie rynkiem usług, gdzie projekty połączone oraz usługi posprzedażowe to przeszło połowa przychodów. Wciąż umacnia się również koncepcja głównego dostawcy automatyki (MAC).

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ARC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także