Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2007-05-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-05-26
PARALIGN
PARALIGN®
Ustawianie walców- teraz szybsze i bardziej precyzyjne!

Kosmiczna technologia w zakładach papierniczych

Zagadnienie równoległości osi obrotu walców jest powszechne w całym przemyśle papierniczym. Prawidłowe, równoległe ustawienie walców ma podstawowe znaczenie dla jakości uzyskiwanego produktu, kosztów eksploatacji i samego procesu produkcyjnego. Podczas eksploatacji maszyny, wymiany łożysk lub prac związanych z przezbrojeniem traci się pierwotne, ustawienie. Konieczne jest zatem okresowe kontrolowanie ustawienia i jeśli to konieczne wyznaczenia korekt.

Ponieważ położenie jednego walca jest zdefiniowane w przestrzeni poprzez 6 stopni swobody, ustawienie dokładnego położenia wszystkich walców wchodzących w skład maszyny staje się bardzo złożonym, a tym samym trudnym zadaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia Dotychczas stosowane metody pomiarowe opierają się na klasycznych przyrządach optycznych, takich jak: teodolity, teleskopy pomiarowe, lunety liniowe, lunety autokolimacyjne itd. Wszystkie te klasyczne metody wymagają długotrwałych postojów mierzonej instalacji, gdyż konieczne jest precyzyjne, a tym samym czasochłonne ustawienie narzędzi pomiarowych. Dodatkowo potrzebny jest jeszcze czas niezbędny do skalkulowania odchyłek i wyznaczenia korekt. Powstaje więc pytanie: Czy istnieje sposób, aby wykonać ww. pomiary szybciej i dokładniej?


Odpowiedzią jest system pomiarowy PARALIGN firmy PRUFTECHNIK - znanego niemieckiego producenta laserowych systemów pomiarowych. PARALIGN jest systemem umożliwiającym pomiary równoległości walców lub dowolnych innych struktur bez dużych nakładów czasowych z doskonałą precyzją.

"Sercem" systemu pomiarowego PARALIGN są precyzyjne żyroskopy nawigacyjne, wykorzystywane w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Korpus PARALIGN skrywa w sobie trzy, precyzyjne, laserowe żyroskopy.


Zasada pomiaru laserowym żyroskopem bazuje na pomiarze różnicowym obiegu dwóch promieni lasera, kierowanych przez trzy zwierciadła w trójkątnym korpusie. Jeden promień biegnie w kierunku ruchu wskazówek zegara, drugi zaś przeciwnie. Obrót układu w płaszczyźnie pętli powoduje zmianę długości fali światła . Na tej podstawie można wyliczyć nawet najmniejsze kąty obrotu.

Jeżeli PARALIGN zostanie ustawiony na walcu referencyjnym, wówczas "uczy" się jego położenia w przestrzeni i porównuje je z położeniem walców mierzonych w dalszej kolejności. Pomiary przekazywane są na bieżąco (on-line) do komputera z wykorzystaniem transmisji radiowej, a uzyskane wyniki są automatycznie przeliczane; podawane jest rzeczywiste ustawienie oraz wartości korekt na łożyskach.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także