Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-11-23
Pasy napędowe stosowane w maszynach przemysłowych
Pasy napędowe stosowane w maszynach przemysłowych

Pasy napędowe to zdecydowanie najpopularniejszy sposób przenoszenia napędu w maszynach przemysłowych. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokiej sprawności oraz niewielkich potrzeb serwisowych. Jak działa przekładnia pasowa? Jakie rodzaje pasów stosuje się w maszynach przemysłowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest i jak działa przekładnia pasowa?

Przekładnia pasowa to rodzaj przekładni mechanicznej zbudowanej z dwóch kół, a mianowicie czynnego oraz biernego. Elementem odpowiedzialnym za rozciąganie wzdłużne jest w tym przypadku elastyczny pas napędowy. Jak działają przekładnie pasowe? Otóż docisk, który powstaje między pasem a kołami powoduje, że siła obwodowa jest przenoszona z jednego koła na drugie, za co odpowiada tarcie. Wśród zalet przekładni pasowych należy wymienić m.in. łagodzenie gwałtownych zmian obciążenia, płynność pracy oraz fakt, iż nie wymagają smarowania. W efekcie przekładnie tego typu wykorzystywane są nie tylko w prostych konstrukcjach ale również zaawansowanych maszynach przemysłowych.

 

Pasy napędowe do maszyn - rodzaje

Pasy napędowe stosowane w maszynach przemysłowych to różnorodne rozwiązania a podstawowy podział obejmuje pasy klinowe oraz płaskie. W czym tkwi różnica? Przede wszystkim w budowie ponieważ pasy klinowe posiadają przekrój trapezowy. Pas napędowy płaski posiada natomiast warstwę cierną z jednej strony (rzadziej z obu). Odmienny jest również sposób ich działania ponieważ pasy klinowe w odróżnieniu od płaskich prowadzone są w rowkach kół pasowych posiadających klinowy profil dopasowany do profilu pasa. Płaskie pasy napędowe do maszyn pracują natomiast w układzie składającym się z wypukłych kół pasowych.

Zarówno pasy napędowe płaskie jak i klinowe dostępne są w sprzedaży w wielu różnych modelach. W przypadku tych pierwszych podział obejmuje najczęściej rodzaj cięgna (poliamidowe PA, aramidowe AR lub z folii z politereftalanu etylenu E) bądź rodzaj pokrycia okładziną cierną (pasy napędowe jednostronnego zastosowania do napędów otwartych oraz pasy napędowe dwustronnego zastosowania do napędów stycznych oraz tradycyjnych). Wśród pasów klinowych wyróżnić można natomiast:

- klasyczne typu Z, A, B, C, D, E;
- klasyczne uzębione ZX, AX, BX, CX, SPZX, SPAX, SPBX, SPCX;
- wąskoprofilowe typu SPZ, SPA, SPB, SPC;
- wąskoprofilowe uzębione typu XPZ, XPA, XPB, XPC;
- zespolone;
- podwójnie klinowe;
- pasy szerokoprofilowe;
- pasy wieloklinowe;
- pasy szerokoprofilowe – wariatorowe;
- pasy segmentowe;
- otwarte z metra.

Ze względu na ilość różnych modeli pasów napędowych do maszyn bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do zastosowania. Poszczególne rozwiązania są dostępne pod linkiem: https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/pasy-napedowe/.

 

Pasy napędowe w maszynach przemysłowych - zastosowanie

Zarówno pasy napędowe płaskie jak i klinowe służą do przenoszenia napędu na części robocze danej maszyny. Pasy płaskie wykorzystywane są w napędach zwykłych a ich zaletą jest możliwość przenoszenia dużych mocy przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. W efekcie sprawdzają się m.in. w maszynach rolniczych czy urządzeniach takich jak np. prasy. Pasy klinowe cechuje natomiast trwałość oraz wysoka wytrzymałość, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w przemyśle ciężkim jako element przekładni różnego rodzaju obrabiarek czy przenośników. Wykorzystywane są także m.in. w branży motoryzacyjnej, stolarskiej czy produkcyjnej.

Podsumowując należy stwierdzić, że trudno wyobrazić sobie działanie wielu maszyn przemysłowych bez pasów napędowych. Co więcej, tego typu napęd jest nie tylko skuteczny ale również prosty w konstrukcji.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sklep.komerc.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także