Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-08-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-08-24
Pierwszy na świecie robot-pilot
fot. pixabay
fot. pixabay

Zespół naukowców opracował pierwszego na świecie humanoidalnego robota-pilota. PIBOT nie tylko może łatwo wsunąć się na fotel pilota i używać efektorów do manipulowania przełącznikami na kokpicie, ale wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji do zapamiętywania wykresów lotów i protokołów awaryjnych.

Na przestrzeni lat opracowano wiele zrobotyzowanych pilotów. W 2016 roku zbudowany przez DARPA system automatyzacji pracy załogi lotniczej w kabinie (ALIAS) towarzyszył tradycyjnemu pilotowi w wykonywaniu kilku podstawowych manewrów podczas lotu. W następnym roku ALIAS wylądował Boeingiem 737 za pomocą symulatora, a wkrótce potem firma RE2 Robotics ogłosiła, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wykorzystały go do opracowania systemu Common Aircraft Retrofit for Novel Autonomous Control (CARNAC). Następnie w 2019 roku z kolei ROBOpilot odbył swój pierwszy dwugodzinny lot.

Różnica między tymi robotami a konstrukcją opracowaną przez naukowców z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii (KAIST) polega na tym, że PIBOT wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji i jest humanoidem.

- Roboty humanoidalne nie wymagają modyfikacji istniejących samolotów i można je od razu zastosować w zautomatyzowanych lotach - powiedział David Hyunchul Shim, który kieruje projektem - Są zatem bardzo przydatne i praktyczne.

Naukowcy twierdzą, że oprócz tego, że został zaprojektowany tak, aby fizycznie sterować z poziomu fotelu pilota, zastosowanie w nim technologii ChatGPT zapewnia PIBOT-owi wyraźną przewagę. Robot potrafi zapamiętać lotnicze mapy nawigacyjne Jeppesen z całego świata - co jest niemożliwe w wykonaniu ludzkich pilotów. Jest w stanie korzystać ze skróconego podręcznika referencyjnego QRH, który zawiera wszystkie procedury mające zastosowanie w warunkach anormalnych lub awaryjnych. Badacze uważają, że te zdolności umożliwiają maszynie latanie bez błędów i reagowanie na różne sytuacje szybciej niż ludzcy piloci.

Z racji tego, iż jest to robot humanoidalny, PIBOT może precyzyjnie manipulować przełącznikami na kokpicie samolotu, nawet podczas silnych turbulencji. Dzięki wbudowanej kamerze może analizować zarówno stan kokpitu, jak i otoczenia zewnętrznego. Zdolności kołowania, startu, przelotu i lądowania były dotychczas testowane jedynie za pomocą symulatora lotu, ale badacze planują wkrótce sprawdzić robota w prawdziwym lekkim samolocie.

- Oczekujemy, że nasza konstrukcja zostanie zastosowana w różnych innych pojazdach, takich jak samochody osobowe i ciężarówki wojskowe, ponieważ umożliwia sterowanie szeroką gamą sprzętu - powiedział Shim.

Oczekuje się, że projekt zakończy się do 2026 roku, kiedy to badacze planują komercjalizację robota do zastosowań wojskowych i cywilnych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także