Według VDMA rosnąca konkurencja ze strony Chin pogarsza perspektywy niemieckiego przemysłu robotyki, który już teraz zmaga się ze spadającymi zamówieniami w obliczu słabej gospodarki krajowej.
- Konkurencja jest zacięta - stwierdził Frank Konrad, szef działu robotyki i automatyzacji VDMA - Wielu chińskich dostawców odnotowało znaczny rozwój na swoich rynkach krajowych i obecnie wkracza do Europy.
Niemcy - znane ze swoich kompetencji inżynierskich i które były pionierem wielu technologii - obecnie zmagają się z pogorszeniem koniunktury gospodarczej wywołanym wysokimi kosztami energii i stopami procentowymi, a także niedoinwestowaniem wynikającym z biurokracji.
Zamówienia zagraniczne są głównym motorem wzrostu niemieckiego przemysłu robotyki i automatyki. Zamówienia krajowe w pierwszych czterech miesiącach tego roku spadły o 15% rok do roku, natomiast zamówienia z zagranicy wzrosły o 21%.
Główni gracze w sektorach to kontrolowany przez Chiny producent robotów Kuka i Siemens. VMDA obniżyła o połowę swoje roczne prognozy sprzedaży w tym sektorze. Obecnie oczekuje 2% wzrostu sprzedaży do poziomu 16,5 miliardów euro w 2024 roku.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- reuters

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stanowiska zrobotyzowane od AUTOMATECH
Analitycy rynku robotów różnych branż, z roku na rok estymują znaczące wzrosty ilości stanowisk robotycznych. Chiny, Japonia i Korea Południowa to...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-