empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-27
Zwiększona wydajność produkcji przez integrację robotów SCARA

Wykorzystanie jednego kontrolera do robotów SCARA i innych komponentów maszyny ułatwia programowanie urządzenia, usprawniając proces uruchamiania linii produkcyjnej. Zastosowanie oddzielnego sterownika robota i PLC maszyny jest rozwiązaniem pracochłonnym i spowalniającym produkcję.

1. Czym są Roboty SCARA?

SCARA jest manipulacyjnym robotem przemysłowym o konstrukcji samonośnej, który ma trzy osie obrotowe i jedną oś przesuwną (góra – dół). Jego głównym zadaniem jest wykonywanie zaprogramowanych wcześniej zadań w jednej płaszczyźnie na małej przestrzeni.

Robot przemysłowy SCARA charakteryzuje się dużą precyzją działania i dużą szybkością ruchu, pozwalając na sprawniejszą automatyzację procesów produkcyjnych, na przykład montaż, pakowanie i układanie produktów. SCARA znajdują zastosowanie głównie w procesach manipulowania materiałami i przy montażu małych komponentów.

2. Brak integracji robotów SCARA z resztą urządzeń zniechęca przed ich zakupem

Większość sterowników PLC, które są dostępne na rynku automatyki przemysłowej nie pozwala na zintegrowane sterowania robota. Wobec tego, jeśli chcemy zarządzać urządzeniem służącym do planowania ścieżki robota, potrzebujemy zaopatrzyć się w oddzielny sterownik dostarczany przez producenta robota.

Pojawia się tutaj problem dla inżynierów, przed którymi stoi konieczność korzystania z dwóch niezależnych środowisk programowych, a następnie komunikacja i synchronizacja danych między nimi. W dodatku przy kolejnych aplikacjach cały ten proces będzie musiał zostać rozpoczęty od nowa.

Złożoność tego rozwiązania utrudnia korzystanie w pełni z możliwości SCARY, zniechęcając przedsiębiorców do inwestowania w robotyzację.

3. Komu zlecić integrację robota SCARA?

Większość specjalistów od programowania PLC nie jest jednocześnie ekspertami w dziedzinie robotyki, która uznawana jest jako oddzielna specjalizacja. Wobec tego konstruktor maszyny w firmie zakupującej robota ma dwa rozwiązania na połączenie sterownika PLC ze sterownikiem robota:

  • Zatrudnienie dodatkowo do tego zadania programistów robotów.
  • Poleganie na dostawcy robotów w zakresie wsparcia przy uruchomieniu.

Każde z tych rozwiązań oznacza jednak konieczność wprowadzenia dodatkowego systemu do utrzymania przez producenta.

Problemy występujące podczas przekazywania informacji między robotem a maszyną mają negatywny wpływ nie tylko na rozwój producenta, ale także na użytkownika końcowego maszyny. Skuteczne wyeliminowanie tych problemów poprzez modyfikacje maszyny jest wymagające i czasochłonne.

Usprawnienie działania maszyny poprzez korzystanie z pomocy zewnętrznych dostawców środowiska może utrudniać ustalenie odpowiedzialności za rozwiązywanie nieuniknionych problemów, a także zwiększa zależność od firm zewnętrznych. Taka sytuacja wiąże się ze zwiększeniem liczby przestojów w pracy dla użytkownika maszyny i wymaga też dodatkowych zasobów wsparcia od konstruktora maszyny.

Dodatkowe wymagania sprzętowe w przypadku podejścia opartego na dwóch środowiskach mogą również wpłynąć na znaczny wzrost kosztów przedsiębiorcy. Takie podejście wymaga bowiem nabycia dwóch odrębnych sterowników (a nawet więcej, jeśli aplikacja wymaga więcej niż jednego robota SCARA). Potrzebne jest również zakupienie dodatkowego sprzętu, np. enkodera, który zazwyczaj jest potrzebny do synchronizacji sterownika PLC ze sterownikiem robota.

4. Poznaj rozwiązanie Trio na integrację robotów SCARA

Trio wykorzystuje jeden sterownik, który obejmuje kinematykę robota oraz programowanie funkcji logicznych w standardzie IEC. Oznacza to koordynację cyklu maszyny, wszystkich osi ruchu i robotów w jednym środowisku programistycznym.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: jak zintegrować roboty SCARA

Źródło:
https://www.multiprojekt.pl/integracja-robotow-scara/
Dodał:
MULTIPROJEKT