Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-15 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-15
Polski bioczujnik do wykrywania akrylamidu

Polski bioczujnik do wykrywania akrylamidu
O szkodliwości akrylamidu zaczęto szerzej mówić w 2002 roku, kiedy Szwedzki Narodowy Instytut Kontroli Jakości Żywności poinformował o odkryciu podwyższonego stężenia akrylamidu w produktach spożywczych poddanych obróbce termicznej, między innymi w pieczonych ziemniakach, a w szczególności we frytkach oraz chipsach. Doniesienie to spowodowało zwiększone zainteresowanie naukowców sposobem powstawania oraz rodzajem oddziaływań akrylamidu z żywymi komórkami. Po pewnym czasie, w wyniku intensywnych badań odkryto możliwość interakcji akrylamidu z kwasem dezoksyrybonukleinowym (DNA) komórki. Spowodowało to zamieszczenie akrylamidu na liście związków chemicznych o potencjalnym działaniu kancerogennym.
Również w Polsce zwrócono uwagę na problem akrylamidu, niedawno opracowano bioczujnik, który w szybki i tani sposób pozwala na badanie stężenia tej substancji w produktach żywnościowych. Badania prowadzone były przez zespół naukowców współpracujących z dr hab. Jerzym Radeckim z Polskiej Akademii Nauk, oddziału PAN w Olsztynie.
Opracowany bioczujnik oparty jest na zjawisku łączenia się akrylamidu z hemoglobiną, czerwonym barwnikiem krwi odpowiedzialnym za transport tlenu. Czujnik składa się ze specjalnie spreparowanej węglowej elektrody, na powierzchni której immobilizowana została hemoglobina. Zmiany zachodzące w hemoglobinie (takie jak zmiana kształtu i właściwości fizykochemicznych cząsteczki), towarzyszące łączeniu się akrylamidu z hemoglobiną, są rejestrowane woltametrycznie za pomocą aparatury analitycznej, co pozwala na bardzo precyzyjne określenie ilości akrylamidu w badanej próbce.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pomiar przewodności — poradnik teoretyczny
Przewodnik zawiera wszelkie ważne podstawy niezbędne do zrozumienia pomiaru przewodności. Ponadto omówiono w nim wszystkie istotne czynniki...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-