Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-06-04 | Ostatnia aktualizacja: 2011-06-04
Polski system ostrzegania niewidomych

Polski system ostrzegania niewidomych
„To projekt innowacyjny nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Takiego systemu na pewno jeszcze w Europie nie ma.” – stwierdził Jerzy Wiciak z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), współtwórca systemu.
Cały system składa się z trzech elementów: bransoletki, kontrolera i anteny, przy pomocy których system rejestruje obecność niewidomej osoby w określonej strefie i informuje go wibracjami i sygnałem dźwiękowym.
Antena, umieszczona na przykład pod posadzką, rejestruje pojawienie się niewidomego w strefie zagrożenia i przesyła stosowną informację do kontrolera. Ten zaś przetwarza informację i przekazuje ją do bransoletki.
Sama bransoletka wyposażona jest w przyciski, które pozwalają wyłączyć wibracje albo ponowić komunikat. System ma nie tylko ostrzegać o niebezpieczeństwie, jak wykopy czy schody, ale i przekazywać istotne informacje.
„System będzie też wykorzystywany w tak zwanych miejscach istotnych: przystankach komunikacji miejskiej, przejściach przez jezdnię, wejściach do urzędów, informacji turystycznej.” – stwierdził Wiciak.
A gdy niewidomy pojawi się na przykład na przystanku i wciśnie przycisk na bransolecie, usłyszy też komunikat na przykład o tym kiedy najedzie oczekiwany tramwaj. „Możliwe jest połączenie naszego systemu z działającym, na przykład, w Krakowie czy Warszawie elektronicznym systemem tablic pokazujących na bieżąco oczekiwany czas nadjechania tramwaju.” – stwierdził Wiciak.
Zdaniem twórców, wielką zaletą nowego systemu jest jego niezależność od panujących warunków. "Systemy pasywne, jakimi są na przykład wypustki, późną jesienią i w zimie, kiedy jest warstwa śniegu i lodu są niewyczuwalne.” – stwierdził Wiciak.
Szacowany koszt pojedynczej bransoletki wynieść ma kilkadziesiąt złotych, a całego systemu, kilka tysięcy. Rozwiązanie ma być gotowe do wdrożenia w przeciągu roku.
Twórcy zademonstrowali działanie systemu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz w Krakowskiej Spółdzielni Niewidomych SANEL. „W obydwu miejscach było to przyjęcie bardzo gorące, powiedziałbym wręcz entuzjastyczne.” –stwierdził Wiciak.
W skład zespołu pracującego nad rozwiązaniem wchodzą naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Politechniki Krakowskiej i Politechniki Poznańskiej.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”
Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-