Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-14
Jak zaprojektować składaną, przenośną konstrukcję?

Poprawnie zaprojektowane urządzenie przenośne musi zapewnić użytkownikowi łatwą oraz intuicyjną obsługę w trzech głównych fazach:

– przy rozkładaniu

– podczas pracy

– przy jego składaniu

Powyższe zadanie może być czasami bardzo wymagające i zależy od oczekiwanego stopnia złożenia, który przekłada się na stopień skomplikowania konstrukcji (Rys. 1).

 

przyklad-konstrukcji-skladanej.jpeg

                                       Rys. 1. Przykład konstrukcji składanej.

Każdy konstruktor pracujący nad tego typu projektem, musi się zmierzyć z zasadniczym problemem – jak od strony mechanicznej rozwiązać kwestię składanych/rozkładanych podzespołów w urządzeniu przenośnym tak, aby zapewnić:

– bezawaryjność oraz wytrzymałość całej konstrukcji

– ergonomiczną, a zarazem intuicyjną obsługę

– prostotę konstrukcji

– estetykę konstrukcji

– optymalny koszt

Idealne rozwiązanie to takie, które będzie „plug and play", czyli „podłącz i używaj" oraz spełni wszystkie powyższe wymagania.

 

powiekszalnik-exigo.png

                                        Rys. 2. Powiększalnik Exigo

Ciekawym przykładem rozwiązania opisanego wyżej problemu jest powiększalnik Exigo(rys. 2), który został wyprodukowany przez naszego klienta – firmę BRAWO Sp.J.. Za projekt i konstrukcję odpowiadał Pan Robert Biegański i Pani Małgorzata Bauer.

Powiększalnik Exigo, to urządzenie przeznaczone głównie dla dzieci słabowidzących, dzięki któremu mają możliwość pełnego uczestnictwa w lekcji. Jego innowacja od strony mechanicznej polega głównie na zastosowaniu dwóch niezależnych regulowanych kamer oraz monitorów, które umożliwiają dziecku śledzenie na bieżąco tablicy oraz podręcznika/zeszytu (rys. 3).

zastosowanie-powiekszalnika-Exigo.jpeg

zastosowanie-powiekszalnika-Exigo-2.jpeg

                                       Rys. 3. Zastosowanie powiększalnika Exigo.

Z racji tego, że urządzenie w głównej mierze jest wykorzystywane na lekcjach w różnych klasach, istnieje potrzeba, aby powiększalnik Exigo był składany i lekki, a jego transport z jednego miejsca w drugie nie sprawiał problemu (rys. 4). Z tego powodu, na etapie projektowania urządzenia, konieczne było rozwiązanie problemu składania górnego ekranu oraz nóg, ponieważ to właśnie te elementy wpływają w głównej mierze na gabaryt powiększalnika.

 

powiekszalnik-w-pozycji-rozlozonej-i-zlozonej.png

                         Rys. 4. Powiększalnik Exigo w pozycji rozłożonej oraz złożonej.

Do składania tabletu wykorzystano profesjonalny łącznik przegubowy stosowany między innymi w sprzęcie fotograficznym (zbliżony do GN 784). Natomiast jeżeli chodzi o nogi, naturalnym rozwiązaniem umożliwiającym ich składanie wydawały się zawiasy. Jednak oprócz tego, że nogi miały być składane, konieczne było uniemożliwienie ich samoczynnego składania/rozkładania.

Wspomniany wymóg dość mocno skomplikował sytuację, ponieważ oprócz zawiasów, konieczne było rozważenie elementów dodatkowych takich, jak np.: zatrzaski, magnesy bądź inne, które zabezpieczą nogi w skrajnych pozycjach.

W celu optymalnego rozwiązania powyższego problemu firma BRAWO skontaktowała się z  działem technicznym Elesa+Ganter, a ta posiadając bogatą ofertę w branży standardowych elementów do maszyn i urządzeń, zaproponowała kilka rozwiązań. Finalnie, najciekawsze okazały się zawiasy, które posiadają dodatkowe funkcje, umożliwiające rozwiązanie kwestii unieruchomienia nóg, bez konieczności montażu dodatkowych elementów. W procesie prototypowania rozważano między innymi zastosowanie zawiasów z blokadą CFA-ERS(rys. 5).

prototyp-powiekszalnika-z-zawiasami-CFA-ERS.jpeg

prototyp-powiekszalnika-z-zawiasami-CFA-ERS-2.jpeg

 Rys. 5. Prototyp powiększalnika z zawiasami CFA-ERS.

W powyższym wariancie do zablokowania nóg wymagane jest „skręcenie" zawiasów. Ta z pozoru prozaiczna, dodatkowa czynność okazała się zbyt problematyczna, ponieważ istnieje ryzyko, że ktoś będzie pracować na urządzeniu bez zablokowania zawiasów i urządzenie samo się złoży. Może to spowodować zranienie użytkownika i uszkodzenie powiększalnika. Z tego powodu zdecydowano się przetestować inne zawiasy, tym razem z regulacją siły oporu GN 437(rys. 6).

 

zawias-GN-437.png

                                Rys. 6. Zawias z regulacją siły otwarcia GN-437.

 Nowe zawiasy okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przy odpowiednim doregulowaniu podczas procesu produkcji urządzenia, utrzymują one stałą siłę oporu pomiędzy „skrzydełkami" zawiasu, a tym samym umożliwią składanie/rozkładanie urządzenia bez konieczności używania dodatkowych blokad. Po prostu chwytamy za nogę i zmieniamy jej pozycję.

Dodatkowo wprowadzono konstrukcyjną zmianę, która powoduje ograniczenie maksymalnego kąta otwarcia. Przy maksymalnym rozłożeniu nóg, użytkownik otrzymuje kąt rozwarty, więc przypadkowe złożenie urządzenia jest praktycznie niemożliwe. Powiększalnik Exigo w swojej finalnej wersji jest bardzo zgrabny, a po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca (rys. 7).

Reasumując, zawiasy GN 437 sprawdziły się idealnie, ponieważ spełniły specyficzne wymagania techniczne aplikacji oraz główne założenia przytoczone na początku artykułu.

 

powiekszalnik-Exigo-z-systemem-skladania-nog-z-zawiasami-GN-437.jpeg

             Rys. 7. Powiększalnik Exigo z systemem składania nóg na bazie zawiasów GN 437.

Powiększalnik Exigo cieszy się popularnością w kraju oraz zagranicą, a ponadto zdobywa różnego rodzaju nagrody takie, jak np.: Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych odbywających się w Brukseli.

Firma BRAWO Sp.J. charakteryzuje się nieszablonowym podejściem do zagadnień, których się podejmuje i posiada w swojej ofercie również inne ciekawe produkty rekomendowane dla osób niepełnosprawnych. Produkty te powstają we współpracy z osobami niepełnosprawnymi tak, aby spełniały one wszystkie kryteria ważne dla użytkownika. Więcej na temat ciekawych rozwiązań wdrożonych przez firmę BRAWO można znaleźć na stronie www.miracle.org.pl.

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z  działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A.(Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG.(Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 60 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. "International Forum Design Award ", "Compasso d'Oro" w Mediolanie czy "Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl. 

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w newsletterze dostępnym na stronie: www.elesa-ganter.info.pl