Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-07-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-15
Poprawne magazynowanie części zamiennych elektroniki przemysłowej

Wskazówki i praktyczna checklista

Poprawne magazynowanie części zamiennych elektroniki przemysłowej

Efektywne magazynowanie części zamiennych stanowi nie tylko dobrą praktykę, służącą maksymalizacji wydajności pracy, lecz jest też obowiązkiem wynikającym z norm ISO 9000:2000. Mówią one o konieczności corocznego dokonywania przeglądu stanów magazynowych, w tym przechowywanych części zamiennych.

 

Części zamienne przechowywane na potrzeby zakładu przemysłowego zwykle znajdują się (lub mogą się znajdować) w wydzielonych do tego celu obszarach, takich jak: magazyn części, których przechowywanie wymaga zastosowania, standardowych regałów, palet, regałów w magazynie wysokiego składowania z wykorzystaniem skrzyń i pojemników, półek na magazynie do ręcznej obsługi przez pracowników. Poniżej przedstawiamy listę wyznaczającą kolejność wykonywania czynności porządkowych, która może być przydatna dla magazyniera lub wyznaczonego specjalisty utrzymania ruchu.

 

Jak przechowywać części zamienne?

  • sprzątanie warto przeprowadzać w ściśle określonej kolejności – prace porządkowe należy rozpocząć od regałów i ich górnych półek; kolejność sprzątania wyznacza zdrowy rozsądek – kurz zawsze opada na dół; warto odkurzyć palety i skrzynie, a na samym końcu posprzątać podłogę;

  • warto chronić sprzęt przed kurzem – w przypadku części, które mają odkryte układy elektroniczne, bezpośredni kontakt z nimi jest oczywiście niewskazany; mają one większą zdolność do pochłaniania wilgoci, co prowadzi do ryzyka wystąpienia zwarcia; elementy te są dość delikatne i wrażliwe na wilgoć; najrozsądniejszą metodą ich czyszczenia jest użycie sprężonego powietrza o niedużym ciśnieniu (około 1 bar – w zależności od średnicy dyszy); ewentualnie sprawdzi się odkurzacz z regulowanym ciągiem – należy jednak pamiętać, że czyszcząc niektóre przedmioty z odkrytymi układami SMD istnieje ryzyko zassania tych podzespołów; aby zapobiec wystawieniu delikatnych układów elektronicznych na działanie kurzu, warto umieszczać je w zamkniętych pojemnikach lub foliowych workach i przechowywać na regałach;

  • należy unikać wilgotnych pomieszczeń – w przypadku przechowywania układów elektronicznych kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków – niskiej wilgotności i optymalnej temperatury; wilgoć potrafi być zabójcza dla części zamiennych do maszyn, dlatego w magazynach warto stosować pochłaniacze wilgoci;

  • warto uwzględnić wagę i gabaryty towaru – należy dopasować maksymalne obciążenie regału do obowiązujących norm PN-EN ISO 9000:2000; kwestie organizacji gospodarki magazynowej regulują przepisy PN-M-78320: 1978. Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Nazwy, określenia, podział i symbole.

Uwaga na kurz!

Kurz jest wrogiem elektroniki – nie tylko wtedy, gdy dostanie się do szaf elektrycznych, ale już na etapie składowania części zamiennych. Oczywistym jest, że należy maksymalnie ograniczyć jego dostęp do magazynów i składowanych w nich elementów. Korzystnie jest układać je, tak aby strona płytki z częściami montażowymi była skierowana do dołu. Dobrze, jeśli przynajmniej góra będzie zakryta folią.

 

Masz problem z dostępem do wycofanych z obiegu części zamiennych? Znajdziesz je w Automatsu!

automatsufotonr2.jpg

AUTOMATSU zajmuje się ekspresowym dostarczaniem części zamiennych z zakresu automatyki i elektroniki przemysłowej do maszyn produkcyjnych, wszelkiego rodzaju obrabiarek (również CNC) oraz sterowania budynkowego. Dotyczy to wszystkich producentów, np. Siemens, Lenze, GE Fanuc, Allen Bradley, Omron, Fanuc, Yaskawa, Schneider, Telemecanique, Elau, Indramat, Bosch/Rexroth, Mitsubishi, Phoenix Contact, Panasonic, ABB i innych. Na naszej stronie znajdziecie ponad 20 tys. części, a te, których nie mamy obecnie na stanie, możemy wyszukać i pozyskać na indywidualne zamówienie.

Regenerujemy również części zamienne automatyki przemysłowej takie jak: sterowniki PLC, ich karty, panele operatorskie, serwopaki, falowniki, przekształtniki, zasilacze, kart we/wy, silniki, zgrzewarki (AMADA, Unitek Miyachi, Harms + Wende, Genius) oraz wszelkiego rodzaju moduły AKP i inne, dając na usługę do 24 miesięcy gwarancji.

Specjalizujemy się w sprzedaży wycofanych przez producentów z oficjalnego obiegu podzespołów i części zamiennych z zakresu automatyki i elektroniki przemysłowej. Części, które są już nie do zdobycia u autoryzowanych dystrybutorów oraz producentów maszyn, nadal leżą u nas na półkach magazynowych. Dzięki dużej liczbie dostawców jesteśmy w stanie zaoferować nawet najbardziej nietypową część, dawno już uważaną na rynku za niedostępną. Ponadto oferujemy usługę monitorowania rynku wtórnego i – przy niebezpiecznie zmniejszających się zapasach – informowania klienta z odpowiednim wyprzedzeniem o tej sytuacji.

Powołując się na ten artykuł, otrzymacie od nas rabat w wysokości 7% na dobry początek współpracy.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
automatsu.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także