Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-12-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-12-29
Powstaje komputer kognitywny inspirowany mózgiem ssaków
Powstaje komputer kognitywny inspirowany mózgiem ssaków
Powstaje komputer kognitywny inspirowany mózgiem ssaków
Przypuśćmy, że chcesz zbudować komputer, który działa jak mózg ssaka. Jak trudne może to być? W końcu, istnieją superkomputery, które potrafią dekodować ludzki genom, czy grać w szachy.

Jednakże Giulio Tononi, psychiatra z University of Wisconsin-Madison, który bierze udział w tworzeniu ‘komputera kognitywnego’ przekonuje, że stworzenie komputera tak szybkiego i elastycznego jak mózg małego ssaka jest zadaniem trudniejszym niż się wydaje.

Tononi, profesor psychiatrii na UW-Madison, światowej sławy ekspert od świadomości, jest częścią zespołu, który otrzymał od amerykańskiej agencji DARPA grant w wysokości 4,9 miliona dolarów w ramach pierwszej fazy projektu DARPA SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics).

Tononi oraz naukowcy z Columbia University oraz IBM pracować będą nad ‘programem’ umożliwiającym komputerowi ‘myślenie’. Odpowiedzialnymi za ‘sprzęt’ będą natomiast eksperci od nanotechnologii i superkomputerów z Cornell, Stanford oraz University of California-Merced. Kierownikiem projektu jest Dharmendra Modha z IBM.

Ideą jest stworzenie komputera będącego w stanie sortować wiele strumieni zmieniających się danych, szukać wzorów oraz podejmować logiczne decyzje.

Jest jeszcze jedne wymóg: gotowy komputer kognitywny powinien być tak mały jak mózg małego ssaka i pobierać nie więcej energii niż 100 watowa żarówka. Jest to ogromne wyzwanie, a równocześnie nasze mózgi robią to codziennie.

„Nasze mózgi to potrafią, więc musimy dowieść, że jest to możliwe.” – powiedział Tononi. „To w czym nasze mózgi są dobre, to elastyczność, uczenie się z doświadczenia oraz adaptowanie do różnych sytuacji.”

Choć projekt czerpie inspirację z budowy i działania mózgu, Tononi przekonuje, że niemożliwym jest odtworzenie całej struktury mózgu na poziomie pojedynczych synaps.

„Mnóstwa pracy wymagać będzie określenie tego, które neurony są kluczowe, a które będziemy mogli pominąć.” – stwierdził Tononi.

Wszystko sprowadza się do zrozumienia co jest niezbędne do nauczenia sztucznego mózgu rozumowania i czerpania z doświadczenia.

„Uczenie się jest kluczowe, gdyż musi on uczyć się z doświadczenia tak, jak robimy to my.” - dodał Tononi. „Każdy neuron w mózgu wie, że coś uległo zmianie. Mówi mózgowi, ‘poparzyłem się i jeśli chcesz coś tym zrobić, to zrób to natychmiast.’” – dodał.

Dlatego kot wskoczywszy na gorąca kuchenkę, nie tylko natychmiast z niej zeskakuje, ale i uczy się nie robić tego więcej.

Sztuczny mózg będzie przekazywał informacje wykorzystując impulsy elektryczne wzorowane na neuronach impulsowych obecnych w mózgach ssaków. Postęp w nanotechnologii powinien umożliwić to, by mały sztuczny mózg zawierał tyle sztucznych neuronów, co mózg małego ssaka.

„Byłbym bardzo szczęśliwy stworzywszy mózg myszy.” – powiedział Tononi. „Mózg myszy jest nadzwyczajny. A stamtąd już niedaleko do mózgu szczura, kota, czy małpy.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
University of Wisconsin-Madison
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :