Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-05-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-05-16
Przemysłowy rozwój rynku markerów laserowych w Polsce
Przemysłowy rozwój rynku markerów laserowych w Polsce

Konieczność nanoszenia oznaczeń na wyrób wynika nie tylko z potrzeb danego przedsiębiorstwa. Nader często jest ona wynikiem realizacji norm wynikających z przepisów prawa krajowego i międzynarodowego. Trwały znak staje się wizytówką producenta danego produktu, pozwala też śledzić drogą, jaką przechodzą konkretne wyroby w procesach produkcyjnych. Jest także trwałym elementem strategii budowania świadomości marki.

 

SPIS TREŚCI

  • Pierwsze markery laserowe – jak powstały?
  • Gdzie stosuje się markery laserowe?
  • Zastosowanie markerów laserowych w przemyśle

 

Pierwsze markery laserowe – jak powstały?

Idea znakowania laserowe wiąże się nierozerwalnie z rozwojem technik grawerskich wykonywanych komputerowo. Przyjęte wcześniej kody kreskowe okazały się wyjątkowo nietrwałe, co powodowało wiele nieporozumień, a nawet prowadziło do poważnych pomyłek.

Pierwotnie lasery służyły jedynie do odczytywania informacji technicznych i handlowych zawartych w kodach, aż wreszcie dzięki postępowi technologicznemu, stały się niezastąpionym narzędziem grawerującym i znakującym materiały w celu tworzenia kodów kreskowych, kodów 2D, kodów UDI, numerów seryjnych, logo, projektów i wielu innych.

W latach 80. i 90. doszło do bezpośredniej integracji informatyki z systemami grawerowania laserowego, co w dalszej konsekwencji przełożyło się na rozwój skutecznych i wydajnych metod znakowania materiałów i produktów za pomocą markerów laserowych.

1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu polscy przedsiębiorcy uzyskali swobodny dostęp do owoców wieloletniego rozwoju technologii dostępnych w krajach zachodnich.

Jednocześnie otwarcie naszego rynku umożliwiło napływ technologii z zachodu w postaci potencjału intelektualnego i technicznego, niespotykanego wcześniej w Rzeczypospolitej.

Nietrudno się dziwić, iż nad Wisłą, jak grzyby po deszczu zaczęły lokować swoje siedziby doświadczone firmy, w których znakowanie laserowe osiągnęło poziom niemal mistrzowski.

Wypada dodać, iż spowodowało to ogromny rozwój naszych rodzimych technik opartych na przemysłowym zastosowaniu laserów jako takich.

 

Gdzie stosuje się markery laserowe?

Technologia znakowania laserowego wykorzystywana jest w szeregu branż, także tych niekoniecznie związanych z metalurgią. Markery laserowe pozostawiają trwałe znaki, nie wymagając przy tym stosowania kosztownych materiałów eksploatacyjnych ani skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Pozytywne aspekty znakowania doceniły między innymi branże:

  • Motoryzacyjna;
  • Elektroniczna;
  • Narzędziowa;
  • Farmaceutyczna;
  • Pakownicza;
  • Jubilerska

I wiele innych.

Każdy obywatel zjednoczonej Unii korzysta z efektów znakowania laserowego, posługując się paszportem.

 

Zastosowanie markerów laserowych w przemyśle 

Trwałe oznakowanie produktu w świetle obowiązujących przepisów jest wręcz wymogiem niezbędnym do dopuszczenia wyrobów do dalszej dystrybucji. Trwałość oznakowania gwarantuje technologia laserowa.

Usunięcie oznaczenia wykonanego za pomocą markera laserowego wiąże się praktycznie ze zniszczeniem danego produktu, innymi słowy, oznakowanie nie podlega przeróbkom ani tym bardziej fałszerstwu, co w świetle zalewu rynku europejskiego (w tym także krajowego) wyrobami z Azji ma kolosalne znaczenie dla wizerunku przedsiębiorstw unijnych.

Dodajmy, że oznaczenia laserowe zachowują swoją efektywność nawet w przypadku wykorzystania danego produktu w warunkach ekstremalnych pod kątem temperatur, ciśnienia, środowiska oraz możliwości ścierania. Dotyczy to głównie wszelkiego rodzaju narzędzi oraz elementów mechanicznych.

Postępujące w dalszym ciągu prace nad rozwojem technologii laserowych pozwalają mieć nadzieję, iż zakres wykorzystywanych materiałów poddawanych oznakowaniu laserowemu znacznie się rozszerzy, co przełoży się na liczne projekty oszczędnościowe i jakościowe niezbędne w przemyśle w dobie zauważalnego kryzysu gospodarczego.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
lasitlaser.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także