Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-09-11 | Ostatnia aktualizacja: 2006-09-11
Pszczoły nauczą ludzi wydajności w przemyśle

Pszczoły nauczą ludzi wydajności w przemyśle
Badacze z Cardiff University 's Manufacturing Engineering Centre na podstawie zaobserwowanych zachowań pszczół podczas procesu zbierania nektaru, stworzyli nowy algorytm matematyczny.
Obliczenia te pozwolą firmom produkcyjnym zmaksymalizować swoje wyniki poprzez zmianę podstawowych elementów ich procesów produkcyjnych.
Kiedy pszczoła znajduje źródło nektaru, powraca do ula i dokonuje specjalnego tańca, którym oznajmia innym pszczołom kierunek i odległość do miejsca, gdzie znajduje się nektar. Swoim tańcem ten pracowity owad potrafi także poinformować jak obfite jest znalezione źródło. Wtedy inne robotnice dokonują decyzji ile z nich odleci z ula na wskazane miejsce – w zależności od tego jaka jest do niego odległość i ilość nektaru.
Opracowany przez Szkotów tzw. Algorytm Pszczół naśladuje sposób zachowania owadów. Specjalnie przygotowany komputer na bazie takiego algorytmu będzie w stanie przeliczyć w podobny sposób wyniki wydajności procesów produkcyjnych, w zależności od różnych danych wejściowych.
Tak jak wśród pszczół – najwięcej robotnic poleci zbierać nektar gdy jego źródło jest obfite i blisko położone, tak w przypadku komputera – dla znalezienia najlepszego rozwiązania, poświęci najwięcej swojej mocy obliczeniowej.
Pszczeli algorytm przeniesiony na warunki przemysłowe potrafi poradzić sobie z 3000 zmiennych, przy tym jest szybszy niż obecnie znane algorytmy szacowania.
Poprzez wprowadzenie podstawowych danych każdej części przedsiębiorstwa, możliwe jest przeliczenie najlepszego możliwego wyniku dla szerokiego wachlarza procesów biznesowych.
Naukowcy zademonstrowali możliwości systemu na przykładzie procesu projektowania sprężyn i linii urządzeń spawających.
Algorytm został opracowany przez doktoranta - Afshina Ghanbarzadeha i jego współpracowników. Jego system ma zapewnić firmom zmaksymalizowanie wydajności, a więc i większe zyski.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- automation.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Inwestycja w technologie laserowe jako innowacja
Trudno obecnie znaleźć branżę, w której nie trzeba by było konkurować z innymi firmami. Jest to szczególnie widoczne w branży przemysłowej, gdzie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-