Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-06-30 | Ostatnia aktualizacja: 2008-06-30
Radar wykrywający pęknięcia w kopalnianych wyrobiskach

Radar wykrywający pęknięcia w kopalnianych wyrobiskach
Oba systemy wykorzystują radar GINGER skonstruowany przez RST we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) do badania struktury gleby na księżycu oraz innych planetach.
Technologia została jednak na potrzeby górnictwa nieco zmodyfikowana. „Zmieniliśmy częstotliwości tak, by wykrywać pęknięcia oraz miejsca o osłabionej strukturze w kopalniach,” – powiedział Yvonne Krellmann, menedżer projektu z RST.
System został z powodzeniem przetestowany w kilku kopalniach w kanadyjskim Ontario. Kopalnie są szczególnie narażone na pęknięcia, gdyż znajdują się głęboko pod powierzchnią. Ogromne ciśnienie w połączeniu z właściwościami soli będącej składnikiem skał powodują, że podziemne chodniki ulegają deformacjom, co powoduje pękanie ścian.
„Wysiłki zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w kopalniach mogłyby, w niedalekiej przyszłości, doprowadzić do wyposażenia urządzeń górniczych w radary penetrujące, które są szybsze i skuteczniejsze w wykrywaniu pęknięć niż klasyczne metody wizyjne,” – powiedział Hans Martin Braun z RST.
Technologia mogłaby znaleźć również wiele innych zastosowań. RST pracuje obecnie nad wykorzystaniem tej technologii do utrzymania dróg i tunelów. Zważywszy na fakt, iż w samej Szwajcarii jest tysiąc sześćset kilometrów eksploatowanych tunelów i kolejne 500 kilometrów w budowie, sektor ten wydaje się mieć duże perspektywy.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?
Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-