
Naukowcom z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) i Ruhr-Universität Bochum (RUB) udało się osiągnąć rekordową precyzję radarowych pomiarów odległości. Dzięki nowemu systemowi udało się osiągnąć precyzję na poziomie mikrometra. Wśród potencjalnych zastosowań wymienia się przede wszystkim obszary produkcji.
W procesie produkcji coraz większą role odgrywa precyzyjne określenie odległości. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się cyfrowe wagi, czujniki indukcyjne albo systemy laserowe. Wagi cyfrowe są bardzo precyzyjne, ale przy tym nieelastyczne i zbyt drogie na co dzień. Słabą stroną czujników indukcyjnych jest niska częstotliwość pomiaru. Natomiast lasery nie zdają egzaminu w środowiskach zakurzonych, wilgotnych czy takich, gdzie dynamicznie zmieniają się warunki oświetleniowe. W warunkach takich dobrze sobie za to radzą systemy radarowe.
Teraz niemieckim naukowcom udało się z powodzeniem wykorzystać radary do pomiarów odległości. Osiągnęli oni rekordową precyzje jednego mikrometra.
Do pomiarów, naukowcy wykorzystują radar z modulowaną falą ciągłą (FMCW). Naukowcy z RUB dostarczyli sprzęt, a z KIT, oprogramowanie. Nowy system radarowy mierzy odległości do kilku metrów z mikrometryczną precyzją.
System radarowy jest teraz optymalizowany, a jego precyzja ma być jeszcze większa.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalizacja procesu produkcji - zastosowanie technologii RFID
Kody kreskowe to ekonomiczne i wszechstronne rozwiązanie umożliwiające znakowanie i jednoznaczną identyfikację towarów. Największą wadą...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-