Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-12-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-12-07
Robot badający integralność konstrukcji reaktora nuklearnego
Robot badający integralność konstrukcji reaktora nuklearnego
Robot badający integralność konstrukcji reaktora nuklearnego
Starzejące się reaktory atomowe mają szansę stać się bezpieczniejsze dzięki nieinwazyjnemu robotowi badawczemu, który lepiej wykrywa uszkodzenia konstrukcji.

Taką przynajmniej nadzieję mają naukowcy pracujący w ramach europejskiego konsorcjum nad wartym 1,3 miliona funtów projektem NozzleInspect. Jego celem jest stworzenie lepszej metody wykrywania pęknięć w spawach rur w elektrowni atomowej.

Obecnie, pęknięcia elementów wykrywane są przy pomocy skanerów ultradźwiękowych wyposażonych w wiele różnych sond. Każda z tych sond musi być z osobna skalibrowana przez operatora, który w tym czasie narażony jest na działanie promieniowania. Odpowiedzialny za połowę brytyjskiego wkładu w projekt The Welding Institute (TWI) zaprojektuje pojedynczą głowice sektorową (phased array), która będzie bezpieczniejsza, tańsza, oraz precyzyjniejsza niż istniejące systemy, dzięki skróceniu czasu kalibracji.

Lider projektu, Dimos Liaptsis, stwierdził, że urządzenie mogłoby w przyszłości wyeliminować konieczność ludzkiej interwencji. Równocześnie zaznaczył, że choć technologia potwierdziła swoją skuteczność, zanim powstanie system do badania reaktorów nuklearnych, wciąż pozostaje kilka zagadnień do rozwiązania.

„Jedną z trudności jest to, że krzywizna, oraz profil rury stale się zmieniają.” – powiedział Liaptsis. „Pracujemy obecnie nad zmienianiem kąta badania w czasie rzeczywistym, w zależności od tego, który element rury jest aktualnie badany.” – dodał.

Zespół z TWI opracowuje system nawigacji, który mapować będzie profil rury przed sondą; a następnie przeliczać będzie opóźnienie względem sondy tak, by skierować wiązkę ultradźwiękową pod odpowiednim kątem.

Konsorcjum pracuje aktualnie nad specyfikacją systemu mając nadzieję, że prototyp urządzenia będzie gotowy do 2011 roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także