
Istotnym zadaniem w monitorowaniu stanu lin na mostach, w windach, wyciągach narciarskich, czy kolejkach linowych jest wykrycie oznak odkształcenia, zużycia, postępującej korozji, etc.. Powszechnie stosowana metoda inspekcji wykorzystuje do tego celu pole magnetyczne, którego zakłóceń poszukuje urządzenie inspekcyjne. Problemem jest fakt, że pomiędzy rodzajami otulin i średnicami lin istnieją duże rozbieżności, co ogranicza zastosowanie urządzeń danego typu. Naukowcy z Fraunhofer Institute, jak zwykle mają na to radę – poznajmy FluxCrawlera.
Zamiast zaciskać się wokół liny, robot obraca się wokół niej dzięki magnesowi trwałemu chroniącemu go przed upadkiem. Drugi magnes w kształcie litery U wykorzystywany jest do samego testowania liny, pozwalając wykryć wszelkie wycieki strumienia magnetycznego, które są efektem zużywania się lin.
Mierzący około 70 centymetrów, Fluxcrawler może dokonać inspekcji kabla o średnicy od 4 do 20 cm. Urządzenie zasilane jest bateriami i sterowane komputerowo za pomocą technologii Bluetooth. Robot zwraca graficzną reprezentację pola magnetycznego wzdłuż całej pomierzch kabla. Wszelkie podejrzane zaburzenia są wyświetlane w wysokiej rozdzielczości.
FluxCrawler posiada, jednak ograniczenia. Nie może rozpoznać wad w miejscu, w którym zostaje zakotwiczony. W takich sytuacjach naukowcy posiłkują się inną nieniszczącą metodą badań, angażując do pomiaru przetwornik ultradźwiękowy.
Fraunhofer nie czekał z opatentowaniem robota po pomyślnych testach laboratoryjnych. Przed nimi następne badania, tym razem w rzeczywistych aplikacjach w centrum DMT w Bochum.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uniwersalne roboty dla Twojej firmy
"Moja firma jest zbyt mała, aby korzystać z robotów" - to częsty argument ze strony przedsiębiorców. Nie trzeba jednak długo szukać, by znaleźć...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-