Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-10
Robot gekon [video]
Robot gekon [video]
Robot gekon [video]
Naukowcy z Simon Fraser University Burnaby skonstruowali robota, który potrafi wspiąć się nawet na gładką ścianę. Twórcy wskazują, że rozwiązanie takie możne, dzięki umiejętności docierania w trudnodostępne miejsca, znaleźć zastosowanie przy badaniu rur albo w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych.

Zainspirowani odnóżami gekona, naukowcy skonstruowali mechanizm naśladujący poduszeczki na stopach jaszczurki, które dają jej niezwykłą zdolność do wspinania się po gładkich powierzchniach.

Roboty napędzane paskami mają te przewagę nad tymi bazującymi na nogach, że mają prostszą konstrukcję i łatwiej nimi sterować. Charakteryzują się przy tym większą mobilnością i są skalowalne.

Nowy, ważący 240 gramów robot, zwany TBCP-II (Timeless Belt Climbing Platform), powstał w laboratoriach Simon Fraser University Burnaby. Jest w stanie przejść z powierzchni poziomej na pionową, pokonując narożniki z prędkością 3,4 centymetra na sekundę.



TBCP-II wyposażony jest w liczne czujniki, które monitorują otoczenie robota i pomagają mu dostosowywać się do zmiennych warunków.

„Dzięki odpowiedniemu zasilaniu, nasz robot napotykając przeszkody w postaci pudeł czy ścian, jest w stanie funkcjonować dość niezależnie. Jednakże wciąż rozwijamy strategię sterownia aby zapewnić robotowi możliwość funkcjonowania całkowicie samodzielnego.” – stwierdził Jeff Krahn z Simon Fraser University Burnaby.

Stopy gekona mają zdumiewające własności, które pozwalają im przywierać do większości powierzchni, dzięki funkcjonującym pomiędzy cząsteczkami siłom van der Waalsa. Rolę niezwykle przyczepnych stóp gekona pełni polidimetylosiloksan (PDMS)

„Wprawdzie siły van der Waalsa są dość słabe, ale cienkie, elastyczne wypustki zapewniają, że obszar kontaktu pomiędzy robotem i powierzchnią jest zmaksymalizowany.” – stwierdził Krahn.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :