Chociaż miękkie roboty mogą być dość prostymi i niedrogimi urządzeniami, zazwyczaj wymagają złożonej elektroniki pokładowej do kontrolowania swojego ruchu. Nowo opracowany robot wykorzystuje jednak w tym celu zjawisko fizyczne.
Zaprojektowany przez Alberto Comoretto, Mannusa Schomakera i Basa Overvelde z holenderskiego instytutu AMOLF miniaturowy bot został zbudowany zarówno w wersji dwu-, jak i czteronożnej. W obu przypadkach każda noga składa się z załamanej pętli wykonanej z elastomerowej rurki.
Gdy powietrze jest płynnie i nieprzerwanie pompowane do nóg, załamanie przesuwa się wzdłuż całej długości rurki, powodując jej oscylację. Gdy nogi robota są aktywowane, poruszają się chaotycznie, jednak w ciągu milisekund, gdy wchodzą w interakcję ze sobą oraz podłożem, automatycznie zaczynają poruszać się w określonym rytmie. Robot jest wtedy w stanie poruszać się po płaskich powierzchniach z prędkością do 30 długości ciała na sekundę, co jest znacznie lepszym wynikiem niż w przypadku jakiegokolwiek innego robota napędzanego powietrzem.
Jeśli maszyna przerywa krok po potknięciu się o przeszkodę lub nierówny teren, jej nogi wracają do synchronizacji, gdy ta nabierze ponownie prędkości. Ze względu na właściwości fizyczne cieczy robot automatycznie zmienia sposób poruszania się po wejściu do wody.
- Proste obiekty, takie jak rury, mogą realizować złożone i funkcjonalne zachowania pod warunkiem, że zrozumiemy w jaki sposób wykorzystać leżącą u ich podstaw fizykę - powiedział profesor Overvelde.
Technologia będzie mogła być w przyszłości wykorzystana w aplikacjach, takich jak dostarczanie leków do organizmu oraz budowa energooszczędnych egzoszkieletów lub maszyn przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach.
Artykuł na temat badania został niedawno opublikowany w czasopiśmie Science.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-